Komunikaty dla przewoźników

Komunikaty dla przewoźników

Zmiany w transporcie w Europie

Litwa - zmiany przepisów celnych od 01.01.2017r.:
Informujemy, że z dniem 1 stycznia 2017 r. wejdą w życie zmiany do litewskiego Kodeksu Administracyjnego. Zgodnie z art. 217 nowego Kodeksu, przewoźnik zobowiązany będzie do przekazania do litewskiego informatycznego systemu celnego zgłoszenia elektronicznego najpóźniej na 1 godzinę przed przybyciem pojazdu z towarem do litewskiego oddziału celnego.
W przypadku opóźnienia przewoźnik zostanie ukarany grzywną w wysokości 36 EUR. Dodatkowo, jeśli podobne naruszenie przepisów administracyjnych powtórzy się, zostanie naliczona kara pieniężna do 150 EUR. Natomiast w przypadku wysłania nieprawidłowego zgłoszenia może zostać naliczona kara ostrzegawcza w wysokości do 36 EUR.

Austria - od 01.11.2016r. ograniczenia ruchu w Tyrolu:
W poniedziałek 31.10.2016 jeszcze przed oficjalnym wejściem w życie sektoralnego zakazu jazdy Unia Europejskiejska stanowczo podtrzymywała stanowisko złagodzenia zakazu, jaki został uchwalony przez Parlament Tyrolu jeszcze w maju tego roku. Po burzliwych rozmowach telefonicznych Rząd Regionu Tyrolu w Austrii zgodził się na dalszy kompromis. Oprócz pojazdów z silnikami emisji spalin Euro 6 zostaly wyjęte z sektoralnego zakazu jazdy w Tyrolu pojazdy emisji spalin Euro 5 (NOx-emisja nie większa jak 2,0 g/kWh) – jednak tylko na okres do 30.04.2017r.

Niemcy - od 2018 roku myto na wszystkich drogach:
W sierpniu 2016 r. rząd federalny Niemiec przedłożył w Bundestagu projekt ustawy w sprawie rozszerzenia obowiązku uiszczania opłat drogowych od samochodów ciężarowych na wszystkie drogi federalne od 1 lipca 2018 r. Federalne Ministerstwo Transportu i Infrastruktury Cyfrowej (BMVI) powierzyło firmie Toll Collect techniczne przygotowanie tego procesu.

Grecja - zakaz jazdy alternatywnymi drogami:
Jak poinformowało WPHI w Grecji, ten kraj wprowadził wysokie mandaty sięgające 1 tyś euro zarówno dla kierowców jak i właścicieli samochodów ciężarowych powyżej 3,5 tony, którzy w celu uniknięcia opłat na bramkach, korzystają z równoległych dróg bocznych.

Rosja - zmiany stawek opłat celnych od 01.09.2016r.:
Zgodnie ze zobowiązaniami Rosji wynikającymi z członkostwa w WTO, od 1 września 2016 roku ustalone zostały nowe stawki opłat celnych na wwóz poszczególnych towarów. W sumie zmiany dotyczą ponad 1 700 kodów z 11 600. Rząd ustalił również nowe stawki opłat celnych na towary wywożone z Rosji poza granice państw członkowskich Unii Celnej.

Litwa - problemy podczas wwozu towarów z biopaliwem:
Z informacji Departamentu Celnego przy litewskim Ministerstwie Finansów wynika, że od 1 września 2016 podczas wwozu na teren Litwy ładunków biopaliwa (drewno, wyroby z drewna, torfu przeznaczone do ogrzewania) z Rosji (poza obwodem kaliningradzkim), Białorusi i Ukrainy niezbędne jest okazanie dokumentów dotyczących badania radiologicznego. W przypadku ich braku oraz gdy w dokumentach nie będzie podany poziom skażenia promieniotwórczym izotopem cezu 137 lub gdy przekroczy on 30 Bq/kg, towar nie zostanie dopuszczony do przewozu.

Źródło: PSPD Gdynia

Przeczytaj też:
VIVE Transport

Nagroda w programie badawczym Operator Logistyczny Roku 2016 Zmiany w transporcie w Europie

Komunikaty dla przewoźników Rynek transportowy w Polsce 2016

Co, jak i dokąd transportujemy bada Oferteo.pl Początek remontu na A4

W czwartek 5 czerwca w godzinach porannych planowane jest rozpoczęcie remontu warstwy ścieralnej autostrady A4 na odcinku od węzła Prądy do węzła Dąbrówka. Zmiany na A1 z Rybnika do Żor

Od wtorku 29 kwietnia na autostradzie A1 pomiędzy węzłem Rybnik i węzłem Żory pojawią się zmiany w organizacji ruchu. Są one związane z przystąpieniem do robót mających na celu poprawę bezpieczeństwa na autostradzie. Kierowcy pojadą łącznicami dojazdu do obwodnicy

Od najbliższej soboty wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu na alei Solidarności w Lublinie, gdzie powstanie dojazd do obwodnicy miasta. Zaplanowano zamknięcie tymczasowej drogi objazdowej przy Ogrodzie Botanicznym UMCS. GEFCO wprowadza aplikację na iPada przeznaczoną do załadunku pojazdów

Mając na celu stałe zapewnianie jak najwyższej jakości usług klientom z sektora motoryzacyjnego, GEFCO opracowało aplikację na tablet iPad, ułatwiającą kontrolę załadunku pojazdów. Otworzą nowy węzeł przy obwodnicy

Na opolski węzeł przy skrzyżowaniu obwodnicy z ul. Jana III Sobieskiego i Budowlanych kierowcy po raz pierwszy wjadą w środę, 2 kwietnia, ok. godziny 18. Nielegalne wwożenie odpadów

W dniu 31 października funkcjonariusze z Placówki SG w Ustce (Morski OSG) zatrzymali w okolicach Słupska kierowcę, który naruszył ustawę o transporcie drogowym.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL