W Polsce brakuje kierowców

W Polsce brakuje kierowców

Z najnowszego raportu PwC wynika, że w Polsce brakuje blisko 100 tys. zawodowych kierowców.

Według autorów opracowania, braki w zatrudnieniu będą miały negatywny wpływ na dalszy rozwój sektora transportu.Wśród przyczyn tego zjawiska są wymieniane ciężkie warunki pracy, a także zbyt niskie zarobki. Jak mówi Mateusz Walewski z PwC, braki w zatrudnieniu już powodują, że firmy nie przyjmują niektórych zleceń.

- Z raportu wynika, że stały brak kierowców odczuwa 20 procent firm transportowych, natomiast 60 procent firm sygnalizuje podobne problemy raz na jakiś czas - mówi Mateusz Walewski.

Autorzy raportu zwracają uwagę, że polski sektor transportowy jest najsilniejszy w Europie i wyhamowanie jego rozwoju byłoby szkodliwe dla całej gospodarki. Maciej Wroński, prezes jednego ze związków pracodawców transportowych, uważa, że potrzebne są rozwiązania systemowe, które zachęcą młodych ludzi, by szkolili się na zawodowych kierowców. Jego zdaniem ważna jest też poprawa warunków pracy.

Chodzi przede wszystkim o złagodzenie presji spedytorów. Kierowcy skarzą się, że żądają oni w wielu przypadkach nierealnych terminów dostaw. Zdaniem Wrońskiego, potrzebne jest też uruchomienie szkolnictwa zawodowego. Prezes argumentuje, że w tej chwili młody człowiek, który chce być kierowcą, musi wyłożyć ponad osiem tysięcy złotych z własnej kieszeni na niezbędne szkolenia.

Z raportu wynika, że kierowca, który obsługuje transport międzynarodowy, zarabia miesięcznie niespełna 6 tysięcy złotych brutto. Z racji braków kadrowych branża transportowa jest bardzo dobrym rynkiem dla pracowników. Średni czas poszukiwania pracy w tym sektorze trwa pięć dni.

Źródło: pspdgdynia.pl

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL