Debiut Ducato

Debiut Ducato

Szósta generacja przyczynia się do wzrostu firmy Fiat Chrysler Automobiles w sektorze lekkich samochodów dostawczych.

Trzydzieści pięć lat nieprzerwanych sukcesów modelu będącego symbolem marki Fiat Professional, który dzięki swojej wszechstronności, mocnym silnikom i niskim kosztom eksploatacji, jest nadal jednym z samochodów dostawczych najbardziej docenianych w Europie. Prześledzenie historii Ducato pozwala przypomnieć najciekawsze momenty w tej branży.

W dniu 23 października 1981 r. z linii produkcyjnych w zakładzie Sevel (Società Europea Veicoli Leggeri), w miejscowości Val di Sangro, zjechał pierwszy egzemplarz Fiata Ducato, niezwykłego modelu, który zrewolucjonizował segment samochodów dostawczych, dzięki zastosowaniu napędu na przednie koła, mocnym silnikom i obszernemu przedziałowi ładunkowemu.

Produkcja Ducato jest nadal kontynuowana w zakładzie Sevel, największej fabryce średnich i dużych furgonów w regionie EMEA, która w 2015 roku przekroczyła poziom pięciu milionów wyprodukowanych samochodów, co jest rekordem wśród samochodów dostawczych.

Marka Fiat Professional świętuje najważniejsze momenty 35-letniej historii poprzez dedykowaną kampanię reklamową, działania społecznościowe na oficjalnej stronie Facebooka i emocjonujący spot, który można obejrzeć na stronie internetowej www.fiatprofessional.com od 23 października, czyli w rocznicę „urodzin" modelu. Hasło reklamowe kampanii, pojawiające się również w pozostałych kanałach komunikacji „We never dreamed of success. We built it" (Nigdy nie marzyliśmy o sukcesie. My go osiągnęliśmy) doskonale obrazuje niekwestionowane przywództwo Ducato w kategorii samochodów dostawczych. Przez wiele lat udoskonalano jego właściwości tak, aby stał się wyznacznikiem trendów za sprawą ponad 10 000 wyprodukowanych wariantów i sprzedawanych w ponad 80 krajach na całym świecie. Ponadto liczne wersje nadwozia i duża wytrzymałość podwozia pozwalają na różnorodną specjalistyczną zabudowę oraz zabudowę typu kamper.

Już pierwsza generacja Ducato (1981-1990) wyróżniała się zastosowaniem innowacyjnych rozwiązań, takich jak silnik umieszczony z przodu w pozycji poprzecznej oraz modularna konstrukcja nadwozia. Charakterystyki te pozwoliły na ogromną różnorodność modeli, obrazującą doskonale uniwersalność zastosowań. Nadwozie było już wtedy dostępne w dwóch wysokościach dachu oraz w wersjach Furgon, Kombi, Bus oraz kabina ze skrzynią ładunkową. Dwa rozstawy osi (2923 i 3653 mm) pozwoliły furgonowi na osiągnięcie pojemności przedziału ładunkowego 9,8 m3 i umożliwiły uzyskanie DMC aż do 2800 kg.

W 1984 roku dzięki zastosowaniu odpowiedniego układu amortyzatorów przedział ładunkowy stał się całkowicie płaski, a w 1985 roku dla wersji Maxi DMC osiągnęło 3500 kg. W 1989 roku pojawił się Fiat Ducato z napędem na obie osie Steyr-Puch.

Wraz z drugą generacją modelu (1990-1994), dziesięć lat od wprowadzenia na rynek, Fiat Ducato zadebiutował w wersji z napędem na obie osie i osiągnął pierwszy rekord: pierwszego października 1991 z linii montażowej zszedł egzemplarz o numerze nadwozia 500 000. Moc silnika turbodiesel o pojemności 2,5 litra zwiększyła się do 70 kW (95 KM) i po raz pierwszy zastosowano innowacyjną technologię napędu: Fiat Ducato Elettra zasilany był wyłącznie energią elektryczną. Oferta wzbogaciła się o trzeci rozstaw osi (3200 mm).

W 1994 roku zadebiutowała trzecia generacja modelu (1994-2002), w której poprawił się współczynnik CX (zmniejszony do 0,35) i opracowano nowe, prawdziwie profesjonalne rozwiązania kabiny. Po raz pierwszy w tym segmencie pojazdów dźwignię zmiany biegów wbudowano w konsolę centralną, udostępniając środkową część podłogi i ułatwiając dostęp do przedziału ładunkowego od stronu obojga drzwi bocznych oraz z kabiny. Znakomitym efektem tych zmian była poprawa ergonomii i łatwości pracy dla użytkownika. Prasa specjalistyczna uznała tego rodzaju „orientację na Klienta" w ówcześnie nowym Ducato za godną tytułu „Samochodu Dostawczego Roku 1994".

Kolejne działania zmierzające do poprawy komfortu wprowadzono począwszy od roku 2000. I tak na przykład, w 2002 roku, wraz z czwartą generacją modelu (2002-2006) pojawiły się regulacja wysokości fotela kierowcy oraz regulowana trójramienna kierownica. Fiat Ducato zmienił się również pod względem jednostek napędowych.
W 2002 roku model wyposażony został po raz pierwszy w silnik z wtryskiem bezpośrednim „Common Rail", stanowiącym istotny krok pod względem poprawy osiągów, ograniczenia hałasu i oszczędności paliwa. Fiat Ducato zapoczątkował ponadto erę paliw alternatywnych, oferując silnik CNG zasilany metanem: dzięki temu marka Fiat Professional osiągnęła z biegiem lat pozycję lidera europejskiego rynku samochodów dostawczych zasilanych metanem.

Piąta generacja Ducato wchodzi na rynek w 2006 roku, poszerzając gamę dostępnych wersji i zwiększając dodatkowo funkcjonalność modelu. Wystarczy podkreślić, że Ducato był pierwszym furgonem na rynku z napędem na przednie koła o pojemności ładunkowej 17 m³. Swe miejsce w ścisłej czołówce pojazdów dostawczych Ducato zawdzięcza przede wszystkim racjonalnym kosztom eksploatacji i obsługi, a także skutecznemu obniżeniu zużycia paliwa i poziom emisji spalin dzięki zastosowaniu nowoczesnych silników Diesla MultiJet drugiej generacji.

Docieramy w ten sposób do roku 2014, w którym debiutuje szósta generacja modelu, która może szczycić się większym maksymalnym dopuszczalnym naciskiem osi przedniej (do 2100 kg) i najwyższym maksymalnym dopuszczalnym naciskiem osi tylnej (do 2500 kg), a także rekordową ładownością maksymalną. W wersji Furgon, Fiat Ducato może osiągnąć maksymalną ładowność do 2100 kg. Dodatkowo, po raz pierwszy oferowany jest z zawieszeniem pneumatycznym tylnej osi.

Wraz z upływem lat sprzedaż Fiata Ducato przekroczyła granice europejskie docierając do Rosji, Ameryki Łacińskiej, Bliskiego Wschodu i Australii. Obecnie sieć sprzedaży Fiata Ducato obejmuje ponad 80 państw na całym świecie wraz z Ameryką Północną, gdzie od 2013 roku oferowany jest z powodzeniem przez markę RAM pod nazwą „PROMASTER". Produkowany w 3 krajach (Meksyk, Brazylia i Włochy) i sprzedawany na całym świecie, Fiat Ducato jest prawdziwym modelem "globalnym", który wraz ze swoją szóstą generacją przyczynia się do wzrostu firmy Fiat Chrysler Automobiles w sektorze lekkich samochodów dostawczych.

Przeczytaj też:
Samochody dostawcze po wakacjach

W grupie samochodów dostawczych do 3,5 t w sierpniu 2018 r. według analiz PZPM przygotowanych na podstawie wstępnych danych CEP, przybyło 5210 szt. nowo zarejestrowanych pojazdów.

Najlepsza baza pod zabudowy kamperowe

Model Ducato wybrany już dziesiąty rok z rzędu Nowa intestycja Fiata

Fiat Chrysler Automobiles (FCA) inwestuje w bielską fabrykę silników FCA Powertrain. Najlepsza Baza do Zabudowy Kamperowej 2015

Ósmy raz z rzędu, baza do zabudowy kempingowej Fiata Ducato zdobywa prestiżowy tytuł "Najlepszej Bazy do Zabudowy Kamperowej 2015" przyznawany przez Czytelników "Promobil", niemieckiego magazynu specjalistycznego, który od ponad 25 lat jest swego rodzaju barometrem trendów w sektorze kamperów. Pierwsze rejestracje samochodów osobowych i dostawczych we wrześniu 2014

Analizy PZPM na podstawie wstępnych danych Centralnej Ewidencji Pojazdów (MSW). Nowy Ducato - premiera w Polsce

Wkrótce w polskich salonach pojawi się nowy Fiat Ducato. Będzie to już 6. generacja tego popularnego samochodu. Nowy Fiat Ducato

Nowy Fiat Ducato to najnowsza odsłona bestsellera, który przez 33 lata, przez 5 generacji, udowadnia, że jest najlepszym kompanem w podróży i partnerem w pracy dla ponad 2,6 miliona Klientów, którzy zdecydowali się na jego zakup od 1981 roku. Nowy Fiat Ducato

W dniu 12 maja, w Ośrodku Badawczym w Balocco (Vercelli), prasie międzynarodowej zostanie zaprezentowany Nowy Fiat Ducato, najnowsza wersja bestsellera, który od 33 lat, dzięki swoim 5 generacjom, zbiera nagrody i odnosi sukcesy handlowe, o czym świadczy ponad 2,6 miliona samochodów sprzedanych na świecie od 1981 po dzień dzisiejszy. Zamiast 3 przewoził 16 osób

Kutnowscy policjanci dzięki swojej czujności uniemożliwili dalszą jazdę kierowcy busa, który przewoził o 13 osób więcej niż pozwalały mu na to przepisy.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL