Ukryte wyłączniki tachografu cyfrowego

Ukryte wyłączniki tachografu cyfrowego

Efekty szkolenia inspektorów transportu drogowego

W ostatnim tygodniu inspektorzy transportu drogowego z Gdańska uczestniczyli w dwudniowym szkoleniu z zakresu manipulacji przy  tachografach zmieniających wskazania tych urządzeń oraz kontroli stanu technicznego mających wpływ na bezpieczeństwo i ochronę  środowiska.

Oprócz prezentacji na sali wykładowej druga część szkolenia odbyła się w warunkach drogowych. Przy wsparciu inspektorów z  innych województw na wyniki nie trzeba było długo czekać. Już po kilkunastu minutach pracy na punkcie kontrolnym w Rusocinie,  droga A1 do kontroli został zatrzymany kierujący ciężarówką, który przyznał się, że słysząc o kontroli drogowej na bramkach  autostradowych wyrzucił magnes na pobocze drogi.

Inspektorzy po oględzinach tachografu oraz zapisów i sygnałów emitowanych przez to urządzenie nie dali wiary wyjaśnieniom i  skierowali pojazd na stanowisko warsztatowe serwisu legalizującego tachografy. Tam przy pomocy specjalistycznego sprzętu  pomiarowego odnaleziono wyłącznik elektroniczny do tachografu oraz pilot sterujący takim urządzeniem. Powyższe naruszenie jest  zagrożone karą administracyjną dla przedsiębiorcy wykonującego przewóz w wysokości 1 000 zł, kierowca został ukarany mandatem  karnym w wysokości 2000 zł. Urządzenie do sterowania tachografem zostało zatrzymane, jako dowód w sprawie, a niezależnie od  konsekwencji administracyjnych zostanie skierowany wniosek do prokuratora odnośnie podejrzenia popełnienia przestępstwa z art.  315 § 1 i 2 Kodeksu karnego, tj. przerabiania zalegalizowanych narzędzi pomiarowych lub probierczych oraz przechowywania takich urządzeń. Za tego typu przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat.

W ciągu dwóch dni kontroli ujawniono trzy takie przypadki, każdy z nich będzie objętym odrębnym postępowaniem
administracyjnym.

Źródło: www.witd.gdansk.pl

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL