BELGIA i HOLANDIA - projektowane przepisy

BELGIA i HOLANDIA - projektowane przepisy

Wzorem Niemiec i Francji, również Belgia przygotowuje nowe ustawodawstwo mające zwalczać nieuczciwą konkurencję w sektorze transportowym.

Jest to projekt rządowy w trakcie procedowania legislacyjnego, który jeszcze nie obowiązuje w Belgii.Zgodnie z projektem kierowcy zagraniczni przewożący towary na terytorium Belgii mieliby być opłacani na warunkach zatrudnienia obowiązujących w Belgii.Ocenia się, że w ciągu ostatnich lat belgijski sektor transportowy stracił ok. 17% miejsc pracy w transporcie drogowym z powodu nieuczciwej konkurencji.Obserwowane są trzy zjawiska mające ominąć obowiązujące w Belgii stawki świadczeń socjalnych wypłacanych kierowcom realizującym transport na terytorium Belgii:

- Firmy zachodnie otwierają swoje przedstawicielstwa w krajach Europy Środkowej i Wschodniej, gdzie zatrudniają kierowców na warunkach lokalnych, ale usługi transportowe świadczone są w Europie Zachodniej.

- Firmy transportowe z krajów Europy Środkowej i Wschodniej realizują transport w Belgii, świadczą usługi własne i kabotażowe na bazie własnych umów o pracę nie uwzględniających stawek belgijskich.

- W strefach przygranicznych z Niemcami, Francją i Luksemburgiem, na parkingach towary z dużych ciężarówek przeładowywane są do mniejszych pojazdów, w których nie są jeszcze wymagane tachografy.

Podobne przepisy dotyczące płacy minimalnej mają zostać wdrożone w Holandii, jednakże na ten moment nie jest wiadome, w jaki sposób organy administracji będą kontrolować spełnienie wymogów dotyczących pracowników delegowanych w transporcie drogowym.

żródło: www.pspdgdynia.pl

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL