Rosja - przewozy drogowe

Rosja - przewozy drogowe

Rosyjska inspekcja drogowa nie respektuje ustaleń z polsko-rosyjskich rozmów w sprawie zasad wykonywania międzynarodowych przewozów drogowych ( z 19 lutego 2016 r. oraz z 31 marca – 1 kwietnia 2016 r.).

W wyniku dokonanych uzgodnień została wówczas opracowana Instrukcja dla służb kontrolnych i przewoźników drogowych Polski i Rosji, w zakresie rodzajów wykonywanych przewozów i wymaganych zezwoleń .

Rosyjscy kontrolujący dowolnie ustalają rodzaj wykonywanego przewozu, od którego zależy rodzaj wymaganego zezwolenia na transport np. od kierowcy ciężarówki , której pozwolono na granicy na wjazd do Rosji na podstawie zezwolenia ogólnego stosowanego w transporcie miedzy Polską a Rosją , kontrolujący ten pojazd pod Moskwą żąda zezwolenia na przewozy do i z krajów trzecich. Rosyjskie służby za nieprawidłowe dokumenty przewozowe nakładają na polskie firmy poważne kary. Zwykle są to mandaty 150 tys. rubli (9 tys. zł) i dodatkowo areszt ciężarówki na parkingu w cenie 500 rubli (30 zł) za godzinę, gdzie oczekiwanie na pieniądze i dokumenty z Polski trwa kilka dni. Wiceminister Infrastruktury i Budownictwa chce jeszcze we wrześniu spotkać się z przedstawicielem strony rosyjskiej w celu wyjaśnienia tej sprawy.

PISiL/4Trucks.pl

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL