Rejestracje nowych autobusów - styczeń-czerwiec 2016

Rejestracje nowych autobusów - styczeń-czerwiec 2016

W ciągu I połowy br. odnotowaliśmy w Polsce rekordową sprzedaż 942 autobusów i to mimo bardzo słabych trzech ostatnich miesięcy.

W okresie styczeń – czerwiec br. krajowi przewoźnicy zarejestrowali łącznie 942 nowe autobusy – wszystkie o DMC powyżej 3,5 t. To wynik o 27 szt. wyższy niż rok wcześniej (+3,0%) i jednocześnie najlepszy wynik nie tylko w perspektywie ostatnich lat, ale również od czasów prosperity przed kryzysem 2009. Natomiast warto zauważyć, że w kwietniu br. różnica skumulowanego poziomu rejestracji od początku br. w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. wynosiła aż +115 szt. (+20,9%). Teraz - po trzech słabych miesiącach - wypracowana przewaga zmalała do zaledwie 27 szt. (+3,0%). Czy to oznacza, że czerwiec zamknie dotychczasową skumulowaną nadwyżkę nad wynikami z ub. roku na rynku autobusów w Polsce? Raczej nie, natomiast podkreślmy - sprzedaż jest cały czas na wysokim poziomie, który jest stabilny i porównywalny z zeszłym, rekordowym wynikiem, kiedy zarejestrowano aż 1742 autobusy.

Odnotowana w I połowie br. liczba zarejestrowanych autobusów (942 szt.) jest najwyższa na przestrzeni pięciu ubiegłych lat. Zbliżone rezultaty odnotowaliśmy tylko po 6 miesiącach w 2015 r. (915 szt.) i 2012 r. (730 szt.). Tak znacząca przewaga to efekt rewelacyjnej kondycji segmentu turystycznego. O tej porze roku podobnego wyniku (303 szt.) nigdy nie odnotowaliśmy w historii tej kategorii. Z tym rezultatem może korespondować tylko wynik z 2012 r. (uzyskany dzięki popytowi na autokary obsługujące EURO 2012), kiedy w ciągu I połowy roku zarejestrowano 198 autokarów. Jednak same autobusy turystyczne nie utrzymają dobrej koniunktury na całym rynku, dlatego przy stabilnych wynikach minibusów, słabym rynku międzymiastowym i minusowej sprzedaży autobusów miejskich, cała wypracowana przewaga w tym roku zaczyna topnieć. I to dosyć szybko.

W zeszłym roku motorem napędowym autobusowych rejestracji w Polsce były dwie kategorie autobusy miejskie (696) i MINI (697). W tym roku – po 6 miesiącach – zdecydowanie prowadzi kategoria MINI – 380 szt., a autobusy miejskie są w mocnej defensywie (229). Natomiast nieoczekiwanie do tej rywalizacji dołączył się segment turystyczny (303), który po raz pierwszy w historii polskiego rynku pokonał pojazdy miejskie i awansował na drugie miejsce.
Wracajmy jednak do miejskiego segmentu. W styczniu br. krajowi przewoźnicy zakupili 83 autobusy dla komunikacji miejskiej (-6 szt. / -6,7%), w lutym 32 szt. (+ 5 szt. /+18,5%), w marcu już 66 szt. (+44 szt. / +200%), w kwietniu zaledwie 4 szt. (-28 szt. / -87,5%), w maju 14 szt. (-18 szt. / -56,3%), a w czerwcu 30 szt. (-49 szt. / -62%). Razem – od początku roku – daje to wynik na poziomie 229 szt. – czyli o 52 szt. mniej niż rok wcześniej (-18,5%).
Biorąc pod uwagę skumulowany rezultat za okres styczeń-czerwiec pierwsze miejsce w miejskim rankingu ma Warszawa, która na początku roku odebrała 40 przegubowych autobusów Solaris Urbino 18. Drugie miejsce to Jastrzębie-Zdrój (39), gdzie od marca obsługę linii rozpoczęła firma Warbus, a kolejne miejsca zajmują miasta: Jaworzno (28) w „barwach Olsztyna”, czwarte Poznań (20), a piąte Częstochowa (18), która zamknęła kontrakt na zakup gazowych hybryd wyprodukowanych przez Solbusa. Pierwsza część tego kontraktu zrealizowana została w grudniu (25), natomiast druga (15) plus trzy dodatkowo zakupione pojazdy z silnikami diesla w styczniu 2016 r. Kolejną pozycję w rankingu zajmuje Gorzów Wlkp. ex aequo z Legnicą , a autobusy do obu tych miast dostarczył Solaris.
M.in. dzięki kontratakom dla Warszawy, Warbusa i śląskich prywatnych przewoźników liderem w miejskim segmencie po I połowie br. jest Solaris (164) z udziałem 71,6%. Skalę dominacji polskiego producentach w tej kategorii najlepiej oddaje fakt, że w lutym zarejestrowano tylko autobusy wielkopolskiej marki (32), a w kwietniu na cztery zarejestrowane autobusy trzy miały logo zielonego jamnika. Z kolei w maju na 14 sprzedanych pojazdów – 12 wyprodukowano w fabryce w Bolechowie. Z kolei w czerwcu na 30 autobusów - 24 były marki Solaris.
Kolejne miejsce w miejskim rankingu – dzięki głównie dostawom w marcu – ma Scania (25) z udziałem 10,9%. Trzeci ze zbliżonym 10% udziałem, jest Solbus, który odnotował 23 rejestracje. Niemal wszystkie w styczniu dzięki realizacji częstochowskiego kontraktu.
Warto zaznaczyć, że początek 2016 roku obfitował w zakupy pojazdów z alternatywnymi napędami. W styczniu pulę 15 gazowych pojazdów (i w wersji hybrydowej) zarejestrowało MPK Częstochowa.W czerwcu przybyły 4 autobusy gazowe – po 2 w Myślenicach i Katowicach oraz w Jaworznie jeden elektrobus. To pierwszy w historii polskiego rynku elektrobus chińskiej marki Yutong, który jest aktualnie używany przez spółkę Tauron Dystrybucja w celach demonstracyjno-testowych. Generalnie rosnąca liczba "zielonych" autobusów wskazuje na kontynuację eko-trendu z zeszłego roku, kiedy odnotowaliśmy rekordowy wynik 119 gazowych rejestracji, w tym 36 szt. dla Tych (CNG), 35 szt. dla Warszawy (LNG), 25 szt. dla Częstochowy(CNG hybryda), 15 szt. dla Gdyni (CNG) i 5 szt. dla Słupska (CNG). Do tego przewoźnicy zakupili 16 elektrobusów. W tym roku również nie powinno ich zabraknąć.

Segment Mini
Z roku na rok segment autobusów MINI umacnia swoją pozycję na autobusowym rynku w Polsce, chociaż w styczniu poziom rejestracji minibusów (49) był niższy niż rok wcześniej. W lutym i marcu było podobnie (48 szt. i 58 szt.), w kwietniu mieliśmy mocny skok do przodu (79), a w maju lekką korektę (71). W czerwcu ponownie w tej kategorii zagościł dodatni bilans (75), a skumulowany wynik za okres styczeń-czerwiec osiągnął poziom 380 szt. (+22 szt. / +6,1%). Tegoroczna średnia dla tej kategorii wynosi 63szt., czyli nieznacznie więcej niż w rekordowym, ubiegłym roku (60). Przypomnijmy, że tej kategorii cały czas sprzyja PFRON dotując zakupy pojazdów przystosowanych do przewozu osób niepełnosprawnych i tym samym wyrównując różnice pomiędzy regionami.
Od zawsze liderem segmentu MINI jest marka Mercedes-Benz, która od początku 2016 r. zarejestrowała tutaj 311 pojazdów, osiągając udział na poziomie 81,8%. Najlepszy z konkurentów – Ford – może pochwalić się rezultatem 49 zarejestrowanych minibusów (12,9% udziału w segmencie). Za nim uplasował się Opel, Renault, Volkswagen i IVECO.
Tak znacząca przewaga Mercedesa zapewniła niemieckiemu producentowi ponownie tytuł lidera w całym autobusowym rynku. Patrząc na wyniki minibusów przez pryzmat polskich firm zabudowujących pojazdy klasy MINI to na pierwszym miejscu znalazła się firma Mercus Bus (103), a następnie Auto-CUBY (39), Bus Prestige (26), CMS-Auto (21) i Automet (18). Najwięcej pojazdów zabudowanych przez krajowe firmy nadwoziowe zarejestrowano w Wejherowie (71) oraz Pruszkowie (51) i Grodzisku Maz. (21).

Warto zauważyć, że na początku 2016 r. wyraźnie zmniejszył się udział autobusów, które powstały w krajowych fabrykach. To m.in. efekt dobrych wyników w segmencie turystycznym i słabych w miejskim. W efekcie poziom autobusów wytworzonych w naszym kraju i zarejestrowanych wyniósł zaledwie 220 szt. (23%). Dla porównania ten rezultat za cały 2015 r. wyniósł 656 szt. (37,6%); w 2014 r. zarejestrowano łącznie 479 szt. autobusów zabudowanych w Polsce (30,9%), a w 2012 r. – 456 szt. (34%).

PZPM/4Trucks.pl

Przeczytaj też:
Dostawcze Mercedesy mogą liczyć na wsparcie serwisów

We wszystkich europejskich krajach nieprzerwanie działają policja, straż pożarna, ambulanse, służby komunalne, usługi techniczne, logistyczne i dostawy towarów.

 

Pamiętacie wypadek w Szubinie? Bartek wyjechał w pierwszą swoją trasę ciężarówką...

Najpierw było o tym głośno, potem sprawa ucichła. Dopiero teraz, po roku, rusza proces w sprawie poszkodowanego kierowcy.

 

Elektryczny Solaris w nowej odsłonie

Jak informuje spółka Solaris Bus & Coach jeszcze w tym roku pojawi się nowy autobus elektryczny.

MAN liderem grudnia. DAF wygrywa cały rok

Od początku roku przybyło 30 788 nowych pojazdów użytkowych o DMC pow. 3,5 t i jest to już mniej o 5,4% niż w tym samym czasie ub.r.

 

Scania zmienia oznaczenie kabin sypialnych Scania S

Od grudnia br. Scania zmienia nazwę handlową swoich najbardziej prestiżowych kabin S.

 

Elektryczne ciężarówki Mercedes już niedługo w seryjnej produkcji

Najpóźniej w roku 2039, Daimler Trucks & Buses, zamierza na rynkach w Europie, Japonii i krajach członkowskich NAFTA, sprzedawać już tylko takie samochody fabrycznie nowe, których eksploatacja  będzie miała neutralny bilans CO2.

 

20 Nowych Actrosów dla firmy transportowej MIRJAN

20 Nowych Actrosów zastąpi w jego taborze modele poprzedniej generacji.

 

MAN sierpniowym liderem samochodów ciężarowych

W sierpniu br. zarejestrowano 1532 pojazdy użytkowe pow. 3,5 t, to mniej o 31,9% niż rok wcześniej. Był to już drugi miesiąc od początku 2019 roku ze spadkiem.

 

Scania z nowym silnikiem 540 KM

Nowy 13-litrowy silnik Scania jest przeznaczony do ciężarówek, w których wymagana jest wysoka moc i niska masa własna pojazdu.

 

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL