Ćwiczenia ratownicze z Mercedes-Benz

Ćwiczenia ratownicze z Mercedes-Benz

Od 24 do 25 czerwca na terenie siedziby firmy zabudowującej pojazdy pożarnicze Bocar odbywało się dwudniowe międzynarodowe seminarium poświęcone ratownictwu technicznemu.

200 strażaków z Polski, Czech, Słowacji i krajów bałtyckich trenowało swoje umiejętności m.in. z pomocą pojazdów pożarniczych wykonanych na podwoziach Mercedes-Benz Atego.

Trening i ciągłe rozwijanie wiedzy to podstawa skuteczności służb ratowniczych. Dlatego firma Bocar, dostarczająca jednostkom straży pożarnej specjalistyczne pojazdy, zabudowane w przeważającej większości na podwoziach Mercedes-Benz Atego, zorganizowała dwudniowe intensywne szkolenie dla strażaków na terenie swojej siedziby w podczęstochowskim Korwinowie.

Teoria i praktyka
Dwudniowe seminarium obejmowało zarówno wykłady doświadczonych ratowników, m.in. z Niemiec i Holandii, jak i praktyczny trening. Na pagórkowatym terenie Bocaru zgromadzono dużą liczbę wraków, rozmieszczonych w taki sposób, żeby strażacy mogli przećwiczyć różne scenariusze zdarzeń drogowych, wymagające cięcia pojazdów, wydobywania rannych, zabezpieczania wraków itp. Ćwiczono między innymi tzw. taktykę skandynawską, polegającą na „rozciąganiu” zgniecionego wraku za pomocą dwóch wciągarek w pojazdach pożarniczych. W tym ćwiczeniu instruktorami uczestniczących w szkoleniu strażaków byli Niemcy i Holendrzy.

W ponad trzydziestostopniowym upale wszystkie zadania były podwójnie trudne, zwłaszcza że ratownicy wykonywali je w pełnym zabezpieczeniu osobistym (kombinezon, hełm, buty), a także przy użyciu wielu maszyn do cięcia i rozrywania blachy. Dodatkowo, na przykładzie pojazdów osobowych Mercedes-Benz strażacy odbywali szkolenie z nowoczesnych technologii instalowanych w samochodach: rozmieszczenia poduszek powietrznych, kondensatorów, baterii silników elektrycznych i hybrydowych, włączników prądu, bezpieczników itp. elementów, które podczas rozcinania pojazdu mogą się okazać niebezpieczne.

4trucks.pl / Mercedes-Benz

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL