Komisja Europejska przygląda się płacy minimalnej

Komisja Europejska przygląda się płacy minimalnej

16 czerwca br. Komisja Europejska zdecydowała o podjęciu kroków prawnych wobec Francji i Niemiec za wprowadzenie przez te kraje regulacji dotyczących płacy minimalnej w transporcie drogowym.

Popierając zasadę płacy minimalnej, Komisja uznała jednocześnie, iż wprowadzenie regulacji w odniesieniu do wszystkich operacji transportowych ogranicza swobodę świadczenia usług i przepływu towarów. Po wymianie informacji z władzami Francji i ocenie prawnej francuskich regulacji, które wchodzą w życie 1 lipca 2016 r. Komisja podjęła decyzję o skierowaniu formalnego wystąpienia jako pierwszego etapu postępowania wobec tego kraju. Komisja podjęła także decyzję o przystąpieniu do następnego etapu procedury wobec Niemiec w kontynuacji działań rozpoczętych w maju 2015 r. i prowadzonych w międzyczasie rozmów mających na celu osiągnięcie wzajemnego porozumienia. Głównych zastrzeżeń Komisji nie rozwiały niestety ani otrzymana odpowiedź na formalną notę ani kolejne dyskusje z władzami Niemiec.

W obu przypadkach Komisja stoi na stanowisku, iż zastosowanie płacy minimalnej w odniesieniu do niektórych operacji transportowych nie jest usprawiedliwione stwarzając nieproporcjonalne bariery administracyjne, które blokują właściwe funkcjonowanie wewnętrznego rynku. Władze Francji i Niemiec mają teraz dwa miesiące na udzielenie odpowiedzi na argumenty przedłożone przez Komisję. Działania Komisji Europejskiej poparła organizacja CLECAT European Association for Forwarding, Transport, Logistics and Customs Services. 

4Trucks.pl / Polska Izba Spedycji i Logistyki

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL