Nowa generacja IVECO Stralis

Nowa generacja IVECO Stralis

IVECO wprowadza nową generację pojazdu Stralis z zupełnie nowym zespołem napędowym.

Pojazd ten charakteryzuje ma charakterzyować się konkurencyjnym całkowitym kosztem posiadania (TCO), jak również obniżoną emisją CO2. Trzy wersje modelu zostały opracowane z uwzględnieniem specyfiki eksploatacji oraz spełniają wszystkie wymagania sektora ciężkiego transportu drogowego.

Nowy Stralis będzie produkowany w zakładach w Madrycie, natomiast same kabiny będą dostarczane z innych hiszpańskich zakładów IVECO w Valladolid. Obydwie fabryki zostały gruntownie zmodernizowane i zreorganizowanie pod kątem funkcjonowania, według zasad systemu World Class Manufacturing.

Nowy Stralis w wersji standardowej został zaprojektowany jako optymalne rozwiązanie w transporcie regionalnym, na średnich i długich trasach. Pojazd może być używany do przewozu towarów niebezpiecznych, a jedną z jego zalet ma być układ oczyszczania spalin HI-SCR. 

Na potrzeby międzynarodowego transportu długodystansowego opracowano specjalną wersję Stralis XP, w której zastosowano rozwiązania zapewniające oszczędność paliwa. Klient uzyskuje również dostęp do usług związanych z maksymalizacją czasu dostępności pojazdu i obniżeniem zużycia paliwa.

Nowy Stralis NP, zasilany sprężonym lub skroplonym gazem ziemnym (CNG/LNG), jest pierwszym pojazdem w segmencie samochodów ciężarowych zasilanych gazem przeznaczonym do transportu międzynarodowego. 

Jeżeli chodzi o sam produkt, firma IVECO zmodyfikowała i zmodernizowała wszystkie główne rozwiązania techniczne: nowy Stralis jest wyposażony w gruntownie przeprojektowany zespół napędowy, nowe układy elektryczne i elektroniczne, nowe skrzynie biegów, a także nową tylną oś i tylne zawieszenie. W samochodzie wprowadzono także najnowszą generację systemu przewidywania profilu drogi na podstawie danych GPS oraz nowe rozwiązania sprzyjające obniżeniu zużycia paliwa i poprawie parametrów ekologicznych. Drugi aspekt to nowa generacja usług IVECO, służących obniżeniu TCO poszczególnych modeli. 

W konstrukcji nowych silników zastosowano rozwiązania obniżające tarcie, a nowa funkcja ograniczania czasu pracy silnika na biegu jałowym automatycznie wyłącza jednostkę napędową po zaprogramowanym czasie postoju, poprawiając efektywność energetyczną pojazdu.

Osprzęt silnika w nowych pojazdach Stralis XP zapobiega stratom energii w czasie, kiedy poszczególne podzespoły nie są używane. Do osprzętu zaliczają się następujące komponenty: kompresor ze sprzęgłem i układem inteligentnego zarządzania pneumatyką pojazdu, alternator z funkcją odzysku energii i inteligentnym układem monitorowania stanu akumulatora oraz pompa wspomagania układu kierowniczego o zmiennym wydatku.

Smart EGR w nowych pojazdach Stralis 480XP i 570XP to rozwiązanie współpracujące z opatentowanym przez IVECO układem oczyszczania spalin HI–SCR. Przyczynia się ono do optymalizacji procesu spalania, co przekłada się na znaczne obniżenie zużycia paliwa na długich trasach. Niewielka ilość spalin trafiająca do układu recyrkulacji (tylko 8%) umożliwia wcześniejsze rozpoczęcie wtrysku, co zmniejsza zużycie paliwa, natomiast układ HI–SCR gwarantuje utrzymanie wysokiego wskaźnika konwersji tlenków azotu w układzie wydechowym na poziomie 97%. 

4trucks.pl / IVECO

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL