Z Włoch do Polski na magnesie

Z Włoch do Polski na magnesie

Inspektorzy z WITD w Katowicach, na DK nr 1 w Częstochowie, zatrzymali do kontroli ciągnik z naczepą, którym polski przewoźnik wykonywał międzynarodowy przewóz drogowy rzeczy z Włoch do Polski.

 Na podstawie analizy danych zawartych na karcie do tachografu kontrolowanego kierowcy inspektorzy stwierdzili, że w momencie zatrzymania do kontroli kierowca zamiast prowadzenia pojazdu rejestrował odpoczynek. Okazało się, że do impulsatora skrzyni biegów pojazdu przyłożone było niedozwolone urządzenie – magnes, który spowodował zafałszowanie zapisów na karcie kierowcy i w tachografie. Kierowca próbował w ten sposób ukryć naruszenia norm czasu pracy – okazało się, że skrócił on odpoczynek dzienny o 3,5 godziny. Zamiast wymaganych 9 godzin odpoczywał nieco ponad 5,5 godziny w ciągu doby.

Dalsze czynności kontrolne ukierunkowane na masę oraz nacisk pojazdu wykazały również, iż nacisk pojedynczej osi napędowej pojazdu wynosił 12,15 t, co stanowi przekroczenie o 0,65 t. Kierowca nie okazał inspektorom wymaganego zezwolenia na przejazd pojazdem nienormatywnym, dlatego wobec przewoźnika wszczęto postępowanie administracyjne w przedmiocie tego naruszenia. Inspektorzy ITD wydali kierowcy zakaz dalszej jazdy oraz ukarali mandatem karnym w wysokości 2000 zł za nierejestrowanie za pomocą cyfrowego urządzenia rejestrującego na karcie kierowcy wskazań tachografu. Ponadto, wobec osoby zarządzającej transportem zostanie wszczęte postępowanie wyjaśniające.

4trucks.pl / WITD Katowice

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL