Jak skutecznie zarządzać intralogistyką?

Jak skutecznie zarządzać intralogistyką?

Gęstość składowania jest jednym z parametrów, służących do oceniania wydajności organizacji pracy magazynu.

Zwyczajowo dąży się więc do jej maksymalizacji. Alligator Farbwerke, niemiecki producent chemii budowlanej, zdecydował się jednak na odwrotne działanie i zwiększył efektywność procesów intralogistycznych, poszerzając alejki między regałami.

Alligator Farbwerke to przedsiębiorstwo zajmujące się wytwarzaniem i dystrybucją: impregnatów, systemów ociepleń, farb wnętrzarskich i elewacyjnych, gipsów oraz wypełniaczy. Produkty trafiają do klientów w Europie, Rosji, Singapurze czy Malezji. Pomimo ponad pięćdziesięcioletniej tradycji, firma nieustannie poszukuje innowacyjnych rozwiązań. To tu wynaleziono unikalne, niezawierające plastiku pokrycia ścian wewnętrznych oraz substancję pozwalającą skutecznie zabezpieczyć powierzchnie z pracującego drewna. Działowi badań i rozwoju Alligator Farbwerke zawdzięczamy także przyjazne środowisku kartonowe pojemniki na farby oraz wygodne, owalne wiaderka. Firma nie ogranicza się jednak do innowacji wyłącznie w zakresie oferty. Intensywnie dąży także do usprawnienia swoich procesów. Jako pierwsza w branży wprowadziła na dużą skalę zautomatyzowaną produkcję z wykorzystaniem spiętrzania materiałów surowych w silosach. Podjęła również bezprecedensową decyzję o przeorganizowaniu pracy magazynu – w związku z wprowadzeniem do przepływów materiałowych zasad lean management, zdecydowano się ograniczyć zapasy i zmniejszyć powierzchnię składowania, znacząco poszerzając korytarze robocze.

Opis funkcjonowania Alligator Farbwerke
Asortyment Alligator Farbwerke liczy łącznie niemal 2 500 produktów. 1 500 z nich należy do grup towarów, które powinny być dostępne klientom od ręki, bez konieczności dłuższego oczekiwania. Przed modernizacją sposobu organizacji przepływów materiałowych wszystkie te artykuły sortowano i składowano na regałach przepływowych przez okres nawet 20 dni.

Dotychczasowa organizacja procesów intralogistycznych wymagała ustawienia regałów w sposób dający wózkom pełen dostęp do miejsc paletowychmówi Rafał Pańczyk, dyrektor Działu Intralogistyki STILL Polska.W związku z tym, konieczne było wyodrębnienie 14 korytarzy roboczych. Aby zaoszczędzić miejsce, zdecydowano się na system wąskich alejek roboczych – dodaje Pańczyk.

Analiza przepływów materiałowych i płynące z niej wnioski
Pierwszym krokiem podjętym w ramach modernizacji procesów intralogistycznych Alligator Farbwerke była analiza dotychczasowych przepływów materiałowych zlecona hamburskiemu oddziałowi STILL GmbH. Badania wykazały, że wiele palet było odkładanych na regały tylko po to, by ulec przemieszczeniu zaledwie kilka minut później. W związku z tym, 71% operacji było wykonywanych w wąskich alejkach.

W funkcjonującym od 1982 roku magazynie korzystano dotychczas z wózków trójdrożnych. Ze względów bezpieczeństwa, nie było możliwe jednoczesne przebywanie w korytarzu kilku tego typu pojazdów – mówi Rafał Pańczyk – Dodatkowym utrudnieniem była duża czasochłonność manewrów w wąskich korytarzach. Zebrane dane stały się punktem wyjścia do opracowania nowej propozycji organizacji przepływów materiałowych – dodaje Dyrektor Działu Intralogistyki STILL Polska.

Przebieg i efekty wdrożenia
Zaproponowane rozwiązanie obejmowało przekształcenie układu regałów części magazynu. Wąskie alejki zastąpiono szerokimi korytarzami, w których swobodnie mogły manewrować dwa wózki jednocześnie. Czas na przeprowadzenie tej operacji był jednak bardzo ograniczony. Zleceniodawca oczekiwał, że zmiany konstrukcyjne potrwają nie dłużej niż 21 dni roboczych – z czego część odbywać się będzie podczas funkcjonowania zakładu. Dzięki ustaleniom dotyczącym zakresu, w którym przebudowa uniemożliwi pracę, udało się zrealizować to zadanie.

Pojazdy typu VNA zostały zastąpione funkcjonalnie uzupełniającymi się wózkami kompletacji poziomej oraz reach truckami. Zwiększyła się dzięki temu elastyczność całego systemu i skrócił czas wykonywania poszczególnych zadań. Zmiany spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem operatorów, których praca stała się dużo prostsza i bardziej wydajna.

Case Study Alligator Farbwerke jest szczególnie ciekawe ze względu na niezwykle krótki czas przeprowadzenia modernizacji oraz wdrożenie nietypowego rozwiązania. W czasach, gdy ceny powierzchni magazynowej systematycznie rosną, obiekty VNA cieszą się coraz większą popularnością. Przypadek ten pokazał jednak, że w szerszej perspektywie wąskie alejki nie zawsze są najbardziej efektywnym rozwiązaniem. Każda firma jest inna i dopiero wnikliwa analiza przepływów materiałowych pozwala dobrać optymalne narzędzia. W intralogistyce nie warto chodzić na skróty – podsumowuje Rafał Pańczyk.

4trucks.pl / STILL Polska

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL