Ciągnik John Deere odzyskany z kradzieży

Ciągnik John Deere odzyskany z kradzieży

W marcu z jednego z gospodarstw w powiecie oławskim zginął ciągnik marki John Deere.

Złodzieje nie cieszyli się zbyt długo łupem, ponieważ do gry wkroczyła technologia. Przestępcy przejechali ciągnikiem prawie 300 km. W tym czasie specjaliści amerykańskiego producenta namierzyli skradzioną maszynę i wspólnie z polską policją odnaleźli traktor oraz pięciu sprawców kradzieży.

Na jednej z prywatnych posesji w powiecie oławskim (woj. dolnośląskie) 11 marca zginął ciągnik marki John Deere 8335R o wartości szacowanej na ok. 800 tys. zł. Złodzieje nie przewidzieli jednak, że maszyna posiada fabryczne zabezpieczenia. Poszukiwania rozpoczęła Komenda Powiatowa Policji w Oławie, a swoją pomoc zadeklarował dealer marki John Deere.

W czasie, gdy ciągnik przemierzał trasę z Dolnego Śląska aż w okolice Łowicza, z interwencją przyszli specjaliści amerykańskiego producenta, których o pomoc poprosił dealer, wpierając działania polskiej policji. Zespół z USA odpowiedzialny jest za systemy bezpieczeństwa, jakie montowane są fabrycznie w maszynach amerykańskiej marki.

JDLink to system telematyczny, który umożliwia połączenie maszyn z siecią komórkową, wysyłając na bieżąco dane m.in. na temat postępu wykonywanych prac, osiąganych wydajności, lokalizacji maszyny, optymalizację osiągów czy informacji o maszynie, takich jak obroty silnika, średnia prędkość, spalanie i wiele innych istotnych danych. System ten umożliwia również utrzymanie maszyny w ciągłej gotowości do pracy, dzięki monitorowaniu kodów błędów i godzin pracy silnika oraz bezprzewodowe przesyłanie danych agronomicznych – tłumaczy przedstawiciel marki John Deere.

Jak się okazało, przestępcy przejechali trasę niemal 300 km z powiatu oławskiego aż w okolice Łowicza. Następnie ciągnik został zlokalizowany za pomocą systemu JDLink w jednej z miejscowości na terenie województwa łódzkiego, gdzie zjawili się policjanci z Łowicza i Zgierza, którzy po krótkim pościgu zatrzymali osoby związane z kradzieżą. Oławska policja informuje również, że pięciu mężczyznom postawiono już zarzuty kradzieży z włamaniem. Grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Wparcie technologiczne w tym przypadku okazało się zbawienne. Złodzieje nie spodziewali się, że ciągniki marki John Deere są fabrycznie zabezpieczone systemem telematycznym. 

4trucks.pl / JDLink

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL