Hybrydowe ciężarówki Fuso dla sklepów Biedronka

Hybrydowe ciężarówki Fuso dla sklepów Biedronka

Ciężarówka z napędem hybrydowym Fuso Canter Eco Hybrid obsługuje sieci dystrybucyjnej sklepów Biedronka podczas testu długoterminowego w realnych warunkach dystrybucji miejskiej.

Samochód przyjeżdża z dostawami towarów do sklepu w ścisłym centrum Warszawy przy ul. Chmielnej, tuż przy Pasażu Wiecha na tyłach Domów Centrum. Elektryczny silnik pozwala niemal bezszelestnie i – co najważniejsze – praktycznie bezemisyjnie wjechać do podziemnego garażu, gdzie pojazd się rozładowuje. Zabudowa chłodnia wymaga jednak pracy agregatu chłodniczego, więc jednostka spalinowa podczas „elektrycznej jazdy” nie wyłącza się, ale pracuje na biegu jałowym. Fuso Canter Eco Hybrid w barwach Biedronki to pierwsza taka lekka ciężarówka w Polsce.

- Po kilku miesiącach eksploatacji hybrydowy napęd pokazuje swoje zalety w ruchu miejskim. To specyficzna jazda, od świateł do świateł, w korku, na niskich biegach, co nie sprzyja oszczędzaniu paliwa opowiada Jarosław Komasara z firmy transportowo-usługowej Iwona Krasoń, która jest jednym z podwykonawców jeżdżących w barwach popularnej sieci dyskontów. – Dzięki silnikowi elektrycznemu, który napędza samochód przy ruszaniu i niewielkich prędkościach oraz wspomaga silnik spalinowy np. podczas wyprzedzania, zużycie paliwa jest mniejsze o 15 do 20 proc. Myślę, że może jeszcze spaść, bo przez pewien czas jeździliśmy bez zamontowanego spojlera nad kabiną.

Zdaniem Jarosława Komasary prowadzenie takiego samochodu jest bardzo proste i nie wymaga – poza obyciem z automatyczną skrzynią biegów – żadnych dodatkowych umiejętności. Przełączanie pomiędzy jednostkami napędowymi odbywa się automatycznie. Sercem Fuso Canter Eco Hybrid jest konstrukcja równoległego napędu silnikiem spalinowym z dodatkową jednostką elektryczną pomiędzy sprzęgłem a skrzynią biegów Duonic. Podstawą jest czterocylindrowy, turbodoładowany silnik diesla o pojemności trzech litrów i mocy 150 KM, wspomagany przez synchroniczny silnik elektryczny o mocy 54 KM. Auto rusza z miejsca, korzystając z jednostki elektrycznej i dopiero po przekroczeniu 10 km/h dołączany jest silnik dieslowski, który wcześniej pracuje na biegu jałowym i zasila agregaty dodatkowe. System start-stop odłącza konwencjonalny silnik diesla, gdy pojazd stoi – dzięki tym rozwiązaniom Fuso Canter Eco Hybrid może spalać nawet o 23 proc. mniej paliwa niż konwencjonalne auto i emituje znacznie mniej szkodliwych substancji. Ładowność ciężarówki wynosi 7,5 t. Nośność jej podwozia wynosi 4,84 t. 

4trucks.pl / Mercedes-Benz

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL