Rosyjski kierowca z fałszywym certyfikatem ATP

Rosyjski kierowca z fałszywym certyfikatem ATP

W dniu 11 marca inspektorzy z WITD w Gdańsku zatrzymali do kontroli pojazd należący do rosyjskiego kierowcę, który wykonywał międzynarodowy transport drogowy rzeczy z Polski do Rosji.

Kierowca okazał do kontroli certyfikat ATP wystawiony w Danii. Wygląd certyfikatu wskazywał na to, że nie jest to oryginalny dokument. Certyfikat został zbadany za pomocą urządzeń do weryfikacji autentyczności dokumentów. Okazało się, że został w całości wydrukowany na kolorowej drukarce atramentowej.

Ponadto badanie na podstawie, którego został wystawiony certyfikat zostało wykonane w jednostce certyfikującej na terenie Niemiec, która nie istnieje od 2013 r., a która zajmowała się głownie badaniem jednostek morskich. Na naczepie nie odnaleziono tabliczki potwierdzającej spełnienie przez naczepę wymogów umowy ATP. Kierowca po rozmowie telefonicznej z szefem twierdził, że dokument jest prawdziwy, a naczepa ma ważne badanie ATP. W celu ostatecznego zweryfikowania autentyczności dokumentu skontaktowano się telefonicznie z ośrodkiem wydającym certyfikaty ATP w Danii, do którego został również wysłany e-mail z fotografią zezwolenia.

Pracownik duńskiego ośrodka nie miał wątpliwości do tego, iż certyfikat ATP został podrobiony. Zgodnie z przekazanymi przez niego informacjami Dania nie wydaje certyfikatów ATP dla podmiotów zagranicznych, dodatkowo pod numerem certyfikatu w rejestrze figuruje naczepa innej marki niż wskazana w przedstawionym do kontroli certyfikacie. W związku z powyższym stwierdzono przewóz niezgodny z warunkami umowy ATP. Pobrano kaucję w wysokości 8000 złotych na poczet kary administracyjnej. W związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa przez kierowcę zawiadomiono policję, która wykonała czynności procesowe.

4trucks.pl / WITD Gdańsk

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL