KE proponuje mapę drogową strefy Schengen

KE proponuje mapę drogową strefy Schengen

Jak podaje Polska Izba Spedycji i Logistyki, w dniu 4 marca br. Komisja Europejska przedstawiła szczegółową mapę drogową mającą na celu przywrócenie porządku na granicach wewnętrznych, i zewnętrznych zapewniającego normalne funkcjonowanie strefy Schengen.


Czasowe kontrole na granicach nie tylko utrudniają swobodę przemieszczania się ludzi, ale także wiążą się ze znacznymi kosztami finansowymi . Zniesienie strefy Schengen wywołało by natychmiast koszty rzędu 5 – 18 mld EUR rocznie , w tym przykładowo dla Polski, Holandii i Niemiec wzrost kosztów transportu o 500 EUR w skali roku, dla Hiszpanii i Republiki Czech w granicach EUR 200 mln , utratę zysków z turystyki o 1,2 mld EUR nie wspominając o dodatkowych kosztach administracyjnych poszczególnych krajów związanych z obsługą kontroli granicznych.

Zabezpieczenie zewnętrznych granic UE i zapewnienie efektywnej kontroli granicznej jest niezbędnym warunkiem dla swobodnego przemieszczania się. Staje się to wspólną odpowiedzialnością, stąd jeszcze w grudniu KE zaproponowała powołanie Europejskiej Straży Granicznej i Przybrzeżnej (European Border and Coast Guard). Propozycja ta winna zostać przyjęta przez PE I KE najpóźniej w czerwcu br,, tak aby mogła ona zacząć funkcjonować jeszcze latem.

4trucks.pl / PISiL

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL