Terminal Łódź - Olechów staje się największy w kraju

Terminal Łódź - Olechów staje się największy w kraju

Wszystko wskazuje na to, że obsługiwany przez Spedcont punkt przeładunkowy w Łodzi – Olechowie ma szanse stać się najważniejszym w Polsce terminalem łączącym kraje dalekiego wschodu z Europą Zachodnią.

Łódzka spółka Spedcont jeszcze do niedawna była kojarzona wyłącznie z przeładunkiem kontenerów. Pierwsze pociągi do Włoch już ruszyły. Planowane są kolejne połączenia krajowe oraz zagraniczne, a klientów chcących korzystać z dostępnej infrastruktury terminalowej wciąż przybywa.

W porę dostrzeżono zalety i perspektywy rozwoju logistyki intermodalnej. Firma uruchomiła własne połączenia kolejowe, stając się operatorem intermodalnym z jasno wytyczoną ścieżką rozwoju.

- Klienci dostrzegają możliwości i korzyści, jakie oferuje im transport kolejowy. Zauważają to również przedstawiciele branży kolejowej - szlaki kolejowe są modernizowane, zmienia się podejście samych kolejarzy, a i sama realizacja przewozów obarczona jest coraz mniejszym ryzkiem braku terminowości. To wszystko sprawia, że systematycznie rośnie liczba przewożonych przez nas kontenerów. Co więcej, jesteśmy przekonani, że mimo zauważalnego od początku roku spadku wolumenu przewozów i przeładunków kontenerowych w portach, wynikającego z niekorzystnego dla importerów kursu dolara do złotówki, w kolejnych kwartałach uda nam się utrzymać trend wzrostowyprzekonuje Marcin Dobruchowski, prezes zarządu Spedcont.

Firma od dłuższego czasu podejmuje prace na rzecz wykorzystania własnego potencjału w kontekście usług intermodalnych. W lutym bieżącego roku uruchomiła połączenia kolejowe z terminala w Łodzi do portów trójmiejskich – w Gdańsku i Gdyni. Terminal ma bardzo dobre warunki do zwiększenia skali swojej działalności, zatem liczba połączeń wzrasta z kwartału na kwartał. Jego rola już dawno wykroczyła poza obszar przeładunku kontenerów. Łódz – Olechów stał się ważnym ogniwem w intermodalnym łańcuchu dostaw z ambicjami stania się „hubem” umożliwiającym przemieszczanie ładunku z Chin oraz innych krajów dalekiego wschodu do wielu krajów Europy, przy jednoczesnej minimalizacji kosztów przeładunków i przewozów między terminalami. Poza obsługą pociągów w relacji krajowej, firma rozwija również połączenia międzynarodowe. W ostatnim czasie zostały uruchomione połączenia kolejowe do Włoch, ze stacją docelową w terminalu w Piacenzie. Zarząd liczy na dalszy rozwój tej współpracy.

Firma Codognotto to duży i uznany podmiot na rynku przewozów kolejowych we Włoszech. Powodzenie wspólnego projektu co prawda w dużej mierze determinowane jest przez warunki rynkowe, niemniej dotychczasowa współpraca oraz prowadzone rozmowy z naszym partnerem pozwalają nam wierzyć, że liczba połączeń z Włochami w niedługim czasie wzrośnie. Region południa Europy nie jest jeszcze tak mocno nasycony usługami transportowo-logistycznym jak kraje zachodnie, pozostaje też wolny od ryzyka geopolitycznego występującego na wschodzieinformuje Dobruchowski.

Towary z Łodzi – Olechowa wyjeżdżają również poza Europę. Spedcont obsługuje bowiem bezpośrednie połączenie do Mongolii i Chin. Co ciekawe, terminal zarządzany przez Spedcont generuje aż 60% całego polskiego eksportu do Mongolii. Właśnie tym środkiem transportu trafia na tamtejszy rynek wiele polskich produktów. Z kolei do Łodzi, w ramach drogi powrotnej, wysyłane są z Kazachstanu i Chin pociągi z importowanymi towarami. Ponadto w stolicy województwa łódzkiego pojawiają się pociągi z Czech. - Na razie nasza współpraca z tym krajem ma charakter sporadycznym, ale nie wykluczamy, że działania skierowane na ten rynek zintensyfikują się i nabiorą większej regularności – dodaje Dobruchowski. Rozwój działalności terminala przeładunkowego nie ogranicza się jedynie do uruchamiania nowych połączeń. Spółka ma świadomość tego, że rosnąca konkurencja wymusza ciągły rozwój infrastruktury oraz oferty usługowej. W związku z tym, Spedcont wymienił w Łodzi – Olechowie całą flotę naczep do przewozu kontenerów. Z początkiem roku w ofercie pojawiły się również nowe usługi: naprawa oraz mycie kontenerów. Zarząd zapowiada, że kolejne kwartały również upłyną spółce na dalszym, intensywnym rozwoju.

- Cały czas pracujemy nad uruchomieniem kolejnych połączeń z Łodzi do nowych lokalizacji na terenie kraju. Równolegle rośnie liczba obsługiwanych przez nas kontenerów. Planowane otwarcie w kolejnym roku obwodnicy w Łodzi będzie sprzyjać naszym planom. Skrócony zostanie czas przejazdu z drogi ekspresowej na Olechów – przewiduje Dobruchowski.

Plany rozwojowe terminala w Łodzi – Olechowie to nie jedyne cele biznesowe Spedcontu. Łódzka firma planuje otwarcie kolejnego, nowego terminalu przeładunkowego. Dzięki tym inwestycjom będzie możliwe uruchamianie nowych połączeń kolejowych.Pierwsze pociągi do Włoch już ruszyły. Planowane są kolejne połączenia krajowe oraz zagraniczne, a klientów chcących korzystać z dostępnej infrastruktury terminalowej wciąż przybywa. Wszystko wskazuje na to, że obsługiwany przez Spedcont punkt przeładunkowy w Łodzi – Olechowie ma szanse stać się najważniejszym w Polsce terminalem łączącym kraje dalekiego wschodu z Europą Zachodnią.

4trucks.pl / PEKAES

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL