×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 49.
I Forum Magazyn Przyszłości w Centrum Techniki Magazynowej PROMAG

I Forum Magazyn Przyszłości w Centrum Techniki Magazynowej PROMAG

Automatyzacja i robotyzacja procesów logistycznych to przede wszystkim konieczność dla osiągnięcia konkurencyjności polskich firm na globalnym rynku − to jeden z głównych wniosków płynących z I Forum Magazyn Przyszłości.

Forum zostało zorganizowane w Centrum Techniki Magazynowej PROMAG S.A. w Poznaniu.

Forum MAGAZYN PRZYSZŁOŚCI poświęcone zostało kierunkom rozwoju, trendom i nowym technologiom, które będą w najbliższych latach zmieniać oblicze polskiej logistyki. W wydarzeniu, powiązanym z inauguracją działalności Centrum, wzięło udział ponad 150 osób, a swoimi doświadczeniami dzielili się przedstawiciele środowiska naukowego (w tym m.in. Wyższej Szkoły Logistyki, Politechniki Poznańskiej, ILiM), przedsiębiorstw (m.in. Kompania Piwowarska, Samsung Electronics, Leoni Kabel, Agregaty Fogo, Fakro, Bakoma, Stomil Sanok, Składy Vox, Moje Bambino, Lorenz Snack-World Logistics) oraz producenci i dostawcy rozwiązań dla logistyki (PROMAG i COMAU).

- Jestem pod wrażeniem rozmachu przedsięwzięcia, jakości, koncepcji rozwiązania całego Magazynu Przyszłości a także wyjątkowej oprawy wizualnej i organizacji przedsięwzięcia. To jedyne takie miejsce w tej części Europy gdzie w takich warunkach można zademonstrować Klientom nowoczesne rozwiązania dla magazynowania, paletyzacji i logistyki  podsumował wydarzenie Michał Ochmański z firmy Comau Poland Sp. z o.o.

Czy polskie firmy wykorzystają swoją szansę?
Zdaniem Lesława Łuczaka Prezesa Zarządu firmy PROMAG S.A. polscy menedżerowie coraz wyraźniej dostrzegają, że inwestycje w automatykę magazynową pozwalają osiągnąć większą wydajność procesów i obniżyć koszty, co przekłada się także na zwiększenie konkurencyjności oferowanych produktów i usług. Dlatego też z roku na rok zainteresowanie nowoczesnymi technologiami będzie systematycznie rosnąć.

Głównymi wyzwaniami, którym sprostać muszą polskie przedsiębiorstwa jest z jednej strony globalizacja, a z drugiej stale rosnące koszty prowadzenia działalności, w tym m.in. coraz wyższe koszty pracy, gruntów przemysłowych, energii elektrycznej i gazu. Jedyną drogą pozwalającą na dalszy rozwój są inwestycje, a dzięki temu, że rozwiązania z zakresu automatyzacji stają się coraz tańsze, jest to szansa nie tylko dla tych największych, ale także dla wielu średnich polskich firmmówi Lesław Łuczak, prezes firmy PROMAG S.A.

Na szerszy wymiar wyzwań, które czekają polską branżę magazynową zwracali uwagę w rozmowach kuluarowych także inni uczestnicy konferencji. Według dr inż. Grzegorza Szyszki, Dyrektora Instytutu Logistyki i Magazynowania, automatyzacja i robotyzacja są elementami szerszego procesu związanego z rozwojem Internetu Rzeczy (Internet of Things – IoT).

Zdaniem Karoliny Tokarz, Wiceprezes Zarządu i Dyrektor ds. Handlu i Marketingu w PROMAG S.A. korzyści płynące z automatyzacji są oczywiste − zarówno w wymiarze organizacyjnym, jak i finansowym. Z jednej strony jest to na pewno poprawa wydajności procesów, poprawa jakości dostaw, skrócenie czasu realizacji zamówień i zwiększenie bezpieczeństwa, a z drugiej sposób na obniżenie kosztów, w tym także kosztów produktu czy usług. Aby jednak automatyzacja przedsiębiorstwa przyniosła spodziewane rezultaty, musi być to proces odpowiednio zaplanowany, przygotowany, rozłożony w czasie, a także dostosowany do specyfiki konkretnej firmy i jej możliwości.

Potrzebna jest inwestycja w wiedzę i edukację
Jedną z głównych barier utrudniających polskim firmom podejmowanie decyzji dotyczących automatyzacji i robotyzacji procesów magazynowych jest brak doświadczenia w realizacji tego typu przedsięwzięć. Aby to zmienić konieczne jest przede wszystkim stałe podnoszenie wiedzy na temat ciągle zmieniających się rozwiązań logistycznych i nowych technologii, zagwarantowanie firmom dostępu do wiedzy oraz inwestycja w edukację przyszłych specjalistów, którzy zasilą rynek pracy w kolejnych latach.

Cykliczne konferencje i spotkania branżowe w Centrum Techniki Magazynowej mają w pewnym sensie wypełnić lukę w tym zakresie. Nie traktujemy tego projektu w kategoriach czysto biznesowych. Zależy nam na sprowokowaniu branży i środowiska logistycznego do ożywionej dyskusji na temat konieczności automatyzacji i wdrażania nowoczesnych rozwiązań w polskich firmach. Taka szczera rozmowa i otwarte podejście do tematu jest po prostu potrzebne. Im wcześniej wspólnymi siłami stworzymy polskim przedsiębiorstwom warunki do inwestycji, tym więcej na tym skorzystają, co przełoży się z pewnością na całą polską gospodarkę.podkreśla Karolina Tokarz, wiceprezes w firmie PROMAG S.A.

4trucks.pl / PROMAG S.A.