Wnioski o odszkodowania od linii lotniczych w statystykach

Wnioski o odszkodowania od linii lotniczych w statystykach

W czasie sezonu letniego długie opóźnienia lotnicze zdarzają się wyjątkowo często, co stanowi znaczne obciążenie dla linii lotniczych, które w okresie letnim konfrontowane są ze wzrostem roszczeń ze strony pasażerów lotniczych.

W czasie tegorocznych wakacje pasażerowie skorzystali z przysługujących im praw i zażądali wypłacenia należnych im odszkodowań.

Według refund.me, międzynarodowej firmie, zajmującej się egzekwowaniem odszkodowań, przeważająca ilość roszczeń była skierowana przeciwko hiszpańskiej linii lotniczej Vueling. Polscy pasażerowie natomiast domagali się odszkodowań głównie od litewskich, polskich i irlandzkich linii lotniczych. Jest to wynik statystycznej analizy wniosków, które wpłynęły przez stronę internetową firmy refund.me w miesiącach od czerwca do września.W tym czasie firma refund.me otrzymała wnioski skierowane przeciwko 151 liniom lotniczym. 

13 procent z nich skierowanych było przeciwko linii lotniczej Vueling. easyJet zajęło drugie miejsce (8%), a kolejne Ryanair (5%), Air France (3,5%) oraz British Airways (3 %).Podczas gdy angielscy, francuscy i hiszpańscy pasażerowie domagali się odszkodowań głównie od wyżej wymienionych linii lotniczych, niemieccy pasażerowie pozywali niemieckie linie lotnicze. Natomiast polscy pasażerowie adresowali swoje roszczenia przeciwko zaledwie 23 liniom lotniczych, spośród których linie lotnicze Small Planet Poland (25%), LOT (10%) i Ryanair (8%) zajęły trzy pierwsze miejsca.

W porównaniu do pozostałych krajów europejskich, polscy pasażerowie wciąż nie są świadomi przysługujących im praw, co skutkuje w niewielkiej ilości zgłaszanych wniosków o odszkodowanie.

Pasażerom przysługuje na podstawie Rozporządzenia Unijnego 261/2004 w przypadku opóźnienia lotniczego odszkodowanie w wysokości od 250 do 600 euro.

4trucks.pl / Refund.me

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL