Mercedes-Benz Actros z silnikiem OM471

Mercedes-Benz Actros z silnikiem OM471

Mercedes-Benz Actros z najnowszej generacji dedykowanym transportowi ciężkiemu silnikiem OM 471 łączy cechy, które pozornie wydają się sprzeczne.


Korzyść dla firm: niezrównana ekonomika
Żadna inna ciężarówka dalekobieżna nie została zaprojektowana pod kątem maksymalnej efektywności w sposób tak systematyczny i kompleksowy jak Mercedes-Benz Actros. To wzorzec, jeśli chodzi o ekonomikę na trudnym rynku transportowym. Wraz z wprowadzeniem nowej generacji silnika OM 471 i tak niskie zużycie paliwa zostało jeszcze bardziej ograniczone - nawet o 3%. To zasługa wyrafinowanej technologii, takiej jak druga generacja unikalnego układu wtryskowego X-Pulse, opatentowanego rozwiązania w zakresie recyrkulacji spalin i sterowania ich przepływem do turbosprężarki - wysoce precyzyjnej, opracowanej i produkowanej samodzielnie przez Mercedes-Benz, a także wielu innych zabiegów, w tym szybszego przełożenia osi.

Ekonomika to także maksymalna wytrzymałość: z wybranych elementów można było zrezygnować, ponieważ silnik jest sterowany jest według wstępnych nastaw. Kryje się za tym hasło równie proste, co logiczne: czego nie ma, to nie może się zepsuć. W rezultacie i tak już wysoki poziom niezawodności OM 471 jest jeszcze bardziej wyśrubowany.

Korzyść dla kierowcy: większa dynamika
Mimo to dla kierowcy Actrosa zasilanego najnowszej generacji jednostką OM 471 niższe zużycie paliwa oznacza... lepszą dynamikę jazdy. Znaczny przyrost momentu obrotowego przekłada się na wysoką siłę napędową przy ruszaniu i podczas przyspieszania, nawet przy najniższych obrotach silnika. Silnik ma dużą siłę napędową już od obrotów biegu jałowego i osiąga niemal maksymalny moment obrotowy, zanim jeszcze wskazówka przekroczy 1000 obr./min. 95% jego wartości dostępne jest w okolicach 1300-1400 obr./min, a prędkość znamionowa wynosi obecnie 1600 obr./min.

Chociaż nominalne dane maksymalnej mocy i momentu obrotowego pozostały identyczne, w najczęściej używanym zakresie obrotów - między 1000 a 1500 obr./min - silniki są znacznie mocniejsze. Na drodze przekłada się to na znakomitą dynamikę praktycznie w każdych warunkach, i to w wyjątkowo szerokim zakresie prędkości obrotowych, sięgającym około 1000 obr./min.

Korzyść dla społeczeństwa
W przypadku ciężkich pojazdów użytkowych maksymalna wydajność automatycznie łączy się z jak najwyższym standardem ochrony środowiska.. Niskie zapotrzebowanie na paliwo Actrosa nie tylko zapewnia firmie właściwą równowagę finansową, ale przyczynia się też do ograniczenia emisji szkodliwych związków. Jeśli wziąć pod uwagę typowy roczny przebieg ciężarówki na poziomie 130 tys. km, pokonywany głównie na wymagających trasach i z pełnym obciążeniem, Actros z najnowszej generacji silnikiem OM 471 w ciągu roku pozwala oszczędzić około 1100 l oleju napędowego. W przypadku pojedynczej ciężarówki odpowiada to emisji CO2 niższej o około 3 tony.


Wyjątkowo długie okresy międzyprzeglądowe wymiany oleju silnikowego oraz regeneracji filtra cząstek stałych również pomagają chronić środowisko. Emisja spalin Actrosa zgodnego z normą Euro VI już teraz jest prawie na granicy wykrywalności szkodliwych składników spalin.

4trucks.pl / Mercedes-Benz

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL