Mercedes-Benz Actros z systemem Highway Pilot

Mercedes-Benz Actros z systemem Highway Pilot

Kilka dni temu seryjna ciężarówka Daimler Trucks odbyła pierwszy na świecie częściowo zautomatyzowany przejazd drogą publiczną.

Mercedes-Benz Actros z systemem Highway Pilot w swoją dziewiczą podróż udał się w wyjątkowym towarzystwie. Miejsca w kabinie zajęli: dr Wolfgang Bernhard, Członek Zarządu Daimler AG odpowiedzialny za ciężarówki i autobusy, oraz Winfried Kretschmann, premier Badenii-Wirtembergii.

Do zaprezentowania systemu posłużył standardowy Mercedes-Benz Actros, na potrzeby testu jazdy autonomicznej wyposażony w inteligentny system Highway Pilot. Ciężarówka została zatwierdzona jako pojazd badawczy zgodnie z niemieckimi przepisami ruchu drogowego dotyczącymi homologacji (§19/6 StVZO). Lokalny urząd dozoru technicznego przeprowadził kontrolę pojazdu i wydał opinię biegłego, na podstawie której władze samorządowe Badenii-Wirtembergii przyznały zwolnienie w oparciu o §70 StVZO. W rezultacie ciężarówka została dopuszczona do jazdy po autostradach w sposób częściowo zautomatyzowany.

Fuzja czujników, czyli połączenie sprawdzonych, zaawansowanych systemów wspomagających komfort i bezpieczeństwo, pozwala ciężarówce z systemem Highway Pilot na stałą obserwację otoczenia z przodu pojazdu i - w pewnych sytuacjach - na jazdę zautomatyzowaną. W rezultacie dr Wolfgang Bernhard może bez obaw zdjąć ręce z kierownicy. Rusza on Actrosem ze stacji serwisowej i wjeżdża na autostradę w kierunku Karlsruhe. Gdy tylko ciężarówka zajmuje prawy pas, system Highway Pilot jest gotowy do przejęcia kontroli nad pojazdem. Kierowca potwierdza to wciśnięciem przycisku. Actros starannie trzyma się swojego pasa, utrzymuje optymalny dystans od poprzedzającego auta i w razie potrzeby sam hamuje. Obaj podróżujący siedzą wygodnie w funkcjonalnej, nowoczesnej kabinie i zajmują się rozmową.

Przed zjazdem na lotnisko i teren targowy system poprosił Wolfganga Bernharda o przejęcie kontroli nad pojazdem - ciężarówka przełączyła się z trybu jazdy zautomatyzowanej na sterowanie ręczne, a system Highway Pilot został wyłączony. Kierowca zjechał Actrosem z autostrady i zawrócił, ponownie wjeżdżając na A8 w przeciwnym kierunku. Scenariusz jest dokładnie taki sam: Actros samodzielnie hamuje i przyspiesza w płynnym ruchu autostradowym.

Jeśli ciężarówka zbliża się do przeszkody, takiej jak roboty drogowe na A8, system prosi kierowcę samodzielne poprowadzenie pojazdu. Gdy pojazd minie odcinek, na którym obowiązują utrudnienia, Highway Pilot ponownie przejmuje nad nim kontrolę. System bezpiecznie kieruje ciężarówką aż do zjazdu na Wendlingen, gdy Wolfgang Bernhard raz jeszcze chwyta za kierownicę.

Maszyna - kierowca bezpieczniejszy od człowieka
Mercedes-Benz Actros napędzany jest 12,8-litrowym silnikiem z rodziny OM 471, a jego wyposażenie obejmuje wszystkie sprawdzone systemy wspomagania i bezpieczeństwa, takie jak przekładnia Mercedes PowerShift 3, tempomat Predictive Powertrain Control (PPC), system antykolizyjny Active Brake Assist 3, asystent monitorujący zmęczenie kierowcy oraz komputer pokładowy FleetBoard. Wszystkie te układy współpracują z czujnikami systemu Highway Pilot - radarem i kamerą stereoskopową. Cała technologia jest więc zainstalowana w ciężarówce i pozwala na jazdę zautomatyzowaną bez potrzeby łączenia się z internetem. System idealnie sprawdza się na autostradzie: utrzymuje odpowiedni dystans od poprzedzającego pojazdu i w odpowiednim momencie hamuje, gdy w lukę wjedzie jeszcze jeden samochód.

Highway Pilot nie zastępuje kierowcy, ale wspiera go i ogranicza zmęczenie monotonną jazdą autostradową oraz ruszaniem i hamowaniem w korku. W trybie jazdy zautomatyzowanej kierowca ma przez cały czas kontrolę nad pojazdem - może przejąć stery w wymagających sytuacjach. Pod względem nadmiarowości zabezpieczeń w systemie czujników i układach hamulcowym czy kierowniczym Highway Pilot reprezentuje ekstremalnie wysoki standard bezpieczeństwa. Jeśli minimalne wymagania dla jego funkcjonowania nie są spełnione, np. ze względu na złą pogodę lub niedostateczne oznakowanie poziome jezdni, za pomocą sygnałów akustycznych i optycznych prosi on kierowcę o przejęcie zadania prowadzenia pojazdu. Ten ma na to wystarczająco dużo czasu. Jeśli jednak nie zareaguje, ciężarówka sama się zatrzyma - automatycznie i w bezpieczny sposób.

Około 2/3 wszystkich wypadków w ruchu drogowym przypada na kolizje polegające na uderzeniu w tył poprzedzającego pojazdu lub przypadkowe zjechanie z pasa ruchu. Ich przyczynami często są: zmęczenie, rozproszenie uwagi lub błędy kierowców. W takich przypadkach Highway Pilot okazuje się lepszy od jakiegokolwiek kierowcy - jest czujny, skoncentrowany i zawsze wypoczęty. Bez wyjątku, siedem dni w tygodniu, przez całą dobę.

4trucks.pl / Mercedes-Benz

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL