Jeździł osiem miesięcy bez dowodu rejestracyjnego

Jeździł osiem miesięcy bez dowodu rejestracyjnego

30 września br. na drodze krajowej nr 1 w Siewierzu inspektorzy z WITD w Katowicach zatrzymali do kontroli samochód ciężarowy należący do krajowego przedsiębiorcy, który wykonywał transport drogowy rzeczy.

W trakcie kontroli inspektorzy ustalili, że pojazdem przewożone są materiały niebezpieczne w sztukach przesyłki w ilości wymagającej oznakowania pojazdu tablicami barwy pomarańczowej.

Podczas kontroli okazało się, że dowód rejestracyjny pojazdu, który w styczniu został zatrzymany przez jednego ze śląskich inspektorów z uwagi na wycieki płynów eksploatacyjnych, w dalszym ciągu nie został przez przewoźnika odebrany ze starostwa, a ważność badań technicznych upłynęła 7 lipca 2015 r. Kontrolowany pocieszał się, że chociaż OC jest ważne… jeszcze przez 1 dzień! Samochód miał w dalszym ciągu wycieki płynów eksploatacyjnych, a także nieszczelność układu pneumatycznego, urwaną klamkę, pękniętą szybę, a stan i niejednolitość ogumienia na kołach tej samej osi tylko dopełniały całości.

Z uwagi na powyższy stan inspektorzy stwierdzili, iż pojazd zagraża bezpieczeństwu i nie powinien być dopuszczony do ruchu, zakazali kierowcy dalszej jazdy i nakazali usunięcie pojazdu.

Pomimo, że w samochodzie znajdowały się materiały o numerach UN 1263, 1824, 3265 i 3266 w ilościach wymagających oznakowania pojazdu, nie był on wyposażony w tablice barwy pomarańczowej. Podczas kontroli w zakresie regulacji ADR inspektorzy stwierdzili też brak dokumentu przewozowego, niezabezpieczenie ładunku oraz brak gaśnic i szeregu innych wymaganych elementów wyposażenia awaryjnego. Te naruszenia będą słono kosztować nie tylko przewoźnika, wobec którego wszczęto postępowanie administracyjne, ale też nadawcę przewożonych materiałów, który nie zadbał o dokument przewozowy i oznakowanie pojazdu.

Za niezabezpieczenie ładunku i braki dokumentów inspektorzy ukarali kierowcę mandatami karnymi na łączną kwotę wysokości 350 zł.

4trucks.pl / WITD Katowice

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL