Mercedes-Benz Sprinter kończy 20 lat

Mercedes-Benz Sprinter kończy 20 lat

Mercedes-Benz Sprinter - światowy numer 1 wśród aut użytkowych - świętuje 20. urodziny.

Od chwili uruchomienia produkcji w 1995 r. Sprinter znalazł ponad 2,9 mln nabywców w ponad 130 krajach.

Mercedes-Benz Sprinter należy do klasowych bestsellerów - w 2014 roku na całym świecie znalazł rekordową liczbę ponad 186 tys. nabywców (w tym ponad 3.000 w Polsce), o 12% więcej niż w 2013, a jego sprzedaż wciąż rośnie. Od stycznia do czerwca br. oddział Mercedes-Benz Vans dostarczył łącznie 89,5 tys. egzemplarzy modelu (+4%), spośród czego ponad 1500 egzemplarzy znalazło nabywców w Polsce. Utrzymujący się w ostatnich miesiącach wysoki popyt, notowany przede wszystkim w Europie i USA, pozwala skutecznie wykorzystywać moce przerobowe niemieckich fabryk w Düsseldorfie i Ludwigsfelde. Aby nadążyć z produkcją, w obu zakładach wprowadzono dodatkowe zmiany i pracujące soboty.

Przepis na sukces: jakość, niezawodność i orientacja na klienta
Wprowadzając Sprintera na rynek w 1995 r., Mercedes-Benz Vans zareagował na zmieniające się czasy i potrzeby nabywców. Zarówno na etapie projektowania, jak i produkcji ustanowiono wysokie standardy jakościowe. Efektem była prawdziwa rewolucja wśród aut użytkowych - zbudowano samochód o dynamicznych rysach, dostępny w ponad 1000 wariantów, z wydajnym silnikami, wzorowym wyposażeniem z zakresu bezpieczeństwa i perfekcyjnie ergonomicznym kokpitem. Ta innowacyjna koncepcja, wysoka jakość produktu i satysfakcja klientów z miejsca zapewniły Sprinterowi rynkowe powodzenie, a nazwa modelu szybko stała się synonimem całej klasy pojazdów użytkowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 5 ton - i pozostaje nim do dziś.

Dodatkowy impuls do zwiększenia sprzedaży nowego modelu pochodził od rozwijających się firm z branży kurierskiej - ich kierowcy bez problemów pokonywali Sprinterami znaczne przebiegi. Poza niezawodnością i dużą przestrzenią ładunkową, projektanci nowego użytkowego Mercedesa skupili się na jeszcze jednym aspekcie: wygodzie kierowcy. Funkcjonalny kokpit łączył typową dla Mercedesów łatwość obsługi z wyposażeniem, które dotychczas zarezerwowane było wyłącznie dla aut osobowych.

Globalna strategia produkcji Sprintera następnej generacji
Pod koniec 2014 r. dział Mercedes-Benz Vans zdefiniował długofalową strategię produkcji następcy Sprintera. Volker Mornhinweg: - Tak udany samochód jak Sprinter można produkować wyłącznie, gdy dysponuje się najlepszym zespołem. I właśnie taki mamy: nie tylko w Düsseldorfie, ale i w Ludwigsfelde, González Catán, Fuzhou, Charleston oraz w Niżnym Nowogrodzie. Jeśli chodzi o następną generację modelu, szczególnie liczymy na Niemcy, gdzie mieści się centrum kompetencji w zakresie globalnej produkcji - czyli nasza fabryka w Düsseldorfie.

W tym celu Mercedes-Benz Vans w modernizację obu niemieckich zakładów zainwestuje sumę 450 mln euro. Fundusze te wzmocnią ich długofalową konkurencyjność i przygotują do globalnej konkurencji w segmencie dużych aut użytkowych. 300 mln euro pochłonie przebudowa nadwoziowni, lakierni i montażowni w fabryce Düsseldorfie. Poza tym będzie ona odgrywać jeszcze bardziej kluczową rolę w światowej sieci produkcyjnej Mercedes-Benz - jako centrum kompetencji w zakresie globalnej produkcji Sprintera. W zakładach w Ludwigsfelde przeprowadzone zostaną inwestycje warte 150 mln euro.

Mercedes-Benz będzie wytwarzać kolejną generację modelu również w USA. Na początku marca na lokalizację nowej fabryki wybrano miejscowość Charleston w Południowej Karolinie. W przyszłości pozwoli ona zaopatrywać rosnący północnoamerykański rynek na znacznie bardziej korzystnych ekonomicznie warunkach. Nie bez wpływu na lokalny popyt jest też pochodzenie „made in USA”. W najbliższych latach Mercedes-Benz zainwestuje w powstanie nowych zakładów około 250 mln dolarów. Na powierzchni przekraczającej 800 tys. m kw. powstanie zupełnie nowa nadwoziownia, lakiernia i montażownia. Budowa fabryki ma wystartować w przyszłym roku. Decyzja o produkcji Sprintera w USA wynika głównie ze spodziewanego w najbliższych latach, wysokiego zainteresowania segmentem dużych aut użytkowych w Ameryce Północnej. Dzisiaj z powodu wysokich stawek celnych droga Sprintera za ocean jest wyjątkowo długa i kosztowna: egzemplarze na rynek amerykański są wytwarzane w Niemczech, następnie demontowane i powtórnie składane w USA.

Komfortowy, ekonomiczny i wydajny: obecny Sprinter
Sprinter to flagowy model dostawczy Mercedes-Benz. Obecna generacja ustanawia klasowe standardy w zakresie bezpieczeństwa, niskiego zużycia paliwa i zgodności środowiskowej z normą Euro VI. Najoszczędniejszy Sprinter potrzebuje średnio zaledwie 6,1 l ON/100 km - to wynik niemający sobie równych w segmencie. A do tego Sprinter wyróżnia się atrakcyjną stylizacją, wyśmienitym komfortem jazdy i starannie zaprojektowanym kokpitem.

Z montowanym w standardzie asystentem bocznego wiatru i opcjonalnymi systemami wspomagającymi kierowcę, takimi jak układy monitorowania pasa ruchu i martwego pola, asystent świateł drogowych czy system antykolizyjny, Sprinter oferuje klientom kompleksowy pakiet technologii z dziedziny aktywnego bezpieczeństwa.

Szeroka gama silników wysokoprężnych i benzynowych, przekładnie manualne i automatyczne do wyboru plus bogactwo wersji nadwoziowych, wagowych oraz odmian tylnej osi - łącznie nabywcy Sprintera mają do wyboru ponad 1000 wariantów modelu. Wszechstronność jest zatem kolejną mocną stroną tego modelu.

4trucks.pl / Mercedes-Benz

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL