piątek, 09 marca 2007

Najnowszy skaner graniczny już w Polsce

Image W Izbie Celnej w Gdyni zaprezentowano najnowszy nabytek w zakresie sprzętu do kontroli tj. samojezdny skaner "Rapiscan Eagle Mobile MXR 3040". Przy jego pomocy można wykrywać nielegalne towary oraz materiały wybuchowe, narkotyki, broń palną, skrytki i dodatkowe elementy konstrukcyjne pojazdów i kontenerów np. podwójne ściany, przegrody, dodatkowe zbiorniki.
Wykorzystywanie skanera przez Służbę Celną wpłynie na wzrost bezpieczeństwa obywateli i obrotu towarowego na Pomorzu oraz na terenie całego kraju i UE. 

W uroczystości wzięli udział m.in. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Szef Służby Celnej Marian Banaś, Metropolita Gdański ksiądz Arcybiskup Tadeusz Gocłowski, Wojewoda Pomorski Piotr Karczewski, Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek oraz przedstawiciele współpracujących ze Służbą Celną instytucji i służb.

Dyrektor IC w Gdyni Tomasz Węgiel przywitał wszystkich uczestników uroczystości podkreślając, że wyposażenie Pomorskiej Służby Celnej w kolejny nowoczesny sprzęt będzie służyło wszystkim obywatelom. Multimedialną prezentację skanera przedstawił funkcjonariusz UC w Gdyni - Marek Drzewowski. Opowiedział gościom o technicznych właściwościach i możliwościach urządzenia.

Arcybiskup Tadeusz Gocłowski w swoim wystąpieniu życzył wszystkim pomorskim celnikom sukcesów w pracy z wykorzystaniem nowoczesnego urządzenia, choć - jak podkreślił -  ludzie powinni być uczciwi, a wtedy nie byłaby potrzebna tak skrupulatna kontrola.

Szef Służby Celnej podkreślał ogromne osiągnięcia funkcjonariuszy IC w Gdyni, którzy w ubiegłym roku odnotowali największą w kraju dynamikę wzrostu poboru należności celno-podatkowych oraz obsługi zgłoszeń celnych.

Wojewoda Pomorski Piotr Karczewski pogratulował Służbie Celnej dotychczasowej skuteczności oraz życzył efektywnej pracy, w tym z wykorzystaniem nowego sprzętu.

Natomiast gospodarz Miasta Gdyni - Prezydent Wojciech Szczurek cieszył się ze zwiększenia bezpieczeństwa obywateli Miasta i Regionu, które będzie zapewniało wykorzystywanie przez Pomorską Służbę Celną tak nowoczesnego sprzętu.

Następnie goście przejechali na nabrzeże Bułgarskie, gdzie znajdował się skaner i dokonana została prezentacja jego możliwości w praktyce.

 Rapiscan Eagle Mobile MXR 3040 jest jednym z najnowocześniejszych tego typu urządzeń na świecie. Urządzenie wyprodukowano w Wielkiej Brytanii na podwoziu Mercedesa. Przeznaczone jest do prześwietlania kontenerów oraz całych pojazdów. Skaner będzie wykorzystywany na obszarze funkcjonowania Izby Celnej w Gdyni - tj. woj. pomorskiego. Do jego obsługi przeszkolono 16 funkcjonariuszy z Izby Celnej w Gdyni. Szkolenie teoretyczne przeszli w grudniu ub.r., praktyczne zaś w lutym tego roku.

Najważniejsze parametry urządzenia :

 • przepustowość - nie mniej niż 20 pojazdów na godzinę 
 • czas analizy obrazu przez operatora zajmuje 2 minuty 
 • prędkość skanowania - 0,75m/s ( przykładowo czas skanowania zestawu ciągnik siodłowy z naczepą o łącznej długości 18 m wynosi poniżej 1 minuty ) 
 • skaner jest wyposażony w kamery umożliwiające dozór i obserwację z kabiny operatora wszystkich miejsc w jego otoczeniu istotnych z punktu widzenia obsługi i bezpieczeństwa. System kamer jest zabezpieczony przed działaniem zmiennych warunków atmosferycznych 
 • wyposażony jest także w aparaturę do pomiaru promieniowania 
 • posiada własne zasilanie wewnętrzne ( agregat) 
 • kontrola za pomocą skanera nie ma negatywnego wpływu na prześwietlany ładunek np. filmy fotograficzne, dane na nośnikach magnetycznych, kasety video, urządzenia elektroniczne, żywność 
 • istnieje możliwość zaznaczania podejrzanych towarów podczas analizy obrazu tak, aby wiadomo było którą część towaru należy rozpakować podczas kontroli fizycznej. Skaner wskazuje także odległość pomiędzy wykrytym obiektem a np. tyłem pojazdu 
 • skaner jest urządzeniem zdolnym do samodzielnego przemieszczania się z jednego miejsca na drugie
 • spełnia normy zawarte w ustawie Prawo atomowe 
 • urządzenie jest przeznaczone do pracy ciągłej z wyłączeniem przerw technologicznych 
 • skaner jest urządzeniem całkowicie bezpiecznym dla otoczenia oraz jego obsługi, natomiast umożliwia skanowanie całych kontenerów i pojazdów łącznie z kabiną kierowcy. Skanowanie jest możliwe w obu kierunkach bez udziału kierowcy.

 


źródło: Służba Celna RP


UWAGA!!!
Aby korzystać z serwisu www.4Trucks.pl, należy włączyć obsługę JavaScript w przeglądarce.