czwartek, 14 listopada 2013

Pomorskie drogi krajowe gotowe na zimę

Jak co roku na drogach krajowych rozpoczyna się zimowa mobilizacja.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Gdańsku musi być gotowa na konieczność odśnieżania około 806 km dróg krajowych w województwie pomorskim. Choć przygotowania do zimy rozpoczynają się już kilka miesięcy wcześniej.

Przygotowania do zimy rozpoczynają się jeszcze latem, kiedy drogi krajowe oceniane są pod kątem technicznym - sprawdzany jest stan nawierzchni, poboczy i urządzeń odwadniających. W razie konieczności zleca się prace o charakterze utrzymaniowym, np. remonty cząstkowe, a także udrożnienie rowów i ścieków przykrawężnikowych, które odpowiadają za sprawne odprowadzanie wody z powierzchni jezdni. Dokonuje się przeglądu zadrzewienia usuwane są też osłabione lub martwe gałęzie i konary drzew, które pod naporem śniegu mogłyby zagrozić bezpieczeństwu podróżnych.

W tym sezonie do akcji zimowego utrzymania dróg krajowych w województwie pomorskim jest przygotowanych 52 pługosolarek, 26 pługów, a do tego na szczególnie ciężkie warunki w pogotowiu czekają 4 pługi wirnikowe. W magazynach znajduje się 18 000 ton soli.

Dyżurni zimowego utrzymania, odpowiedzialni za poszczególne odcinki dróg, korzystają w pracy z kamer kamer monitorujących newralgiczne miejsca na naszej sieci dróg krajowych. Wkrótce będzie ich przeszło 100. Do tego dochodzi do tego 14 stacji meteorologicznych.

Przed nadejściem pierwszego ataku zimy stan pełnej gotowości muszą osiągnąć Obwody Drogowe, w których zgromadzony jest sprzęt - solarki i pługi, a także gdzie składowane są materiały do usuwania śliskości drogowej. Bezpośrednio za utrzymanie dróg odpowiada trzynaście obwodów drogowych, które są rozlokowane na terenie całego województwa.


4trucks.pl / rynekinfrastruktury.pl


UWAGA!!!
Aby korzystać z serwisu www.4Trucks.pl, należy włączyć obsługę JavaScript w przeglądarce.