czwartek, 26 września 2013

Spokojnie, to tylko ćwiczenia

Autostrady to najbezpieczniejszy rodzaj dróg. Liczba groźnych w skutkach zdarzeń na tych trasach to mniej niż procent wszystkich wypadków.

Jeśli już się wydarzą, to najczęściej wywołane błędami kierowców. Przy dużej predkosci pojazdów skutki wypadków w większości są tragiczne. Każdy wypadek na autostradzie oznacza wyzwanie dla służb ratowniczych.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad współpracuje ze strażą pożarną, policją i służbami medycznymi w zakresie ratownictwa technicznego i medycznego na drogach krajowych, w tym także na autostradach. Zgranie działań ratowniczych służb oraz pracowników GDDKiA jest celem ćwiczeń na dolnośląskim odcinku autostrady A4.

W czwartek, 26 września w okolicach Miejsca Obsługi Podróżnych "Oleśnica Mała" (między węzłami Brzezimierz i Przylesie na odcinku od 181 do 185 km autostrady) planowane są ćwiczenia akcji ratunkowej. Od godziny 8 do 14 wystąpią tam utrudnienia, które mogą być odczuwalne także na opolskim fragmencie autostrady.

Cel ćwiczeń to sprawdzenie procedur działania w sytuacjach kryzysowych. Scenariusz zakłada trzy zdarzenia: wypadek z dużą liczbą osób poszkodowanych, pożar hotelu oraz wyciek substancji niebezpiecznej na MOP-ie.

Tymczasowa organizacja ruchu podczas ćwiczeń zakłada całkowite zatrzymanie ruchu na jezdni północnej (w kierunku Wrocławia) i przeniesieniu go na jezdnię południową (kierunek do Katowic), gdzie odbywać się będzie ruch w obu kierunkach. Informacja o utrudnieniach będzie wyświetlana na znakach zmiennej treści umieszczonych nad autostradą już na kilkadziesiąt kilometrów przed miejscem ćwiczeń. GDDKiA prosi kierowców podróżujących autostradą o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się do oznakowania wprowadzonego na czas ćwiczeń. Mogą tworzyć się korki, więc - jeśli to możliwe - lepiej w czwartek przed południem wybrać alternatywne trasy przejazdu.


4trucks.pl / Drogi Zaufania


UWAGA!!!
Aby korzystać z serwisu www.4Trucks.pl, należy włączyć obsługę JavaScript w przeglądarce.