środa, 28 sierpnia 2013

Za rok elektroniczne myto na wszystkich płatnych drogach w Polsce?

Za rok po państwowych i prywatnych płatnych drogach będzie można jeździć korzystając z jednolitego systemu elektronicznych opłat - zapowiada rząd.

W ostatni długi weekend kierowcy narzekali na kolejki przy bramkach opłat na końcówkach płatnych autostrad. Nic dziwnego, skoro dziś w Polsce jest kilka systemów opłat za przejazd płatnymi drogami.

Na autostradach zarządzanych przez prywatnych koncesjonariuszy opłaty reguluje się tylko ręcznie, przy bramkach. W taki sposób kierowcy regulują należność za przejazd autostradami: A1 między Toruniem i Gdańskiem, A2 od Świecka na granicy z Niemcami do Konina oraz na autostradzie A4 między Katowicami i Krakowem.

Kto jak płaci za autostrady?
Natomiast na sieci płatnych dróg Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad można opłatę uiścić korzystając z elektronicznego systemu viaToll. Z urządzeń elektronicznego systemu viaToll korzystają głównie samochody ciężarowe o masie całkowitej ponad 3,5 tony oraz autobusy, które zgodnie z przepisami UE są zobowiązane płacić za jazdę po drogach wyższej kategorii - czyli autostradach i drogach ekspresowych. Na dwóch płatnych już państwowych autostradach - A2 od Konina do Strykowa i A4 od Wrocławia do Katowic - viaToll pobiera na bramkach także ręcznie opłaty za przejazd samochodami osobowymi. Na tych państwowych autostradach kierowcy mogą też korzystać z urządzeń do elektronicznego naliczania opłat.

Kiedy kierowcy będą jeździć po płatnych drogach w Polsce, korzystając z jednolitego systemu pobierania opłat bez konieczności zatrzymywania się na bramkach?
Powinno to być możliwe w sierpniu przyszłego roku - przewiduje Ministerstwo Transportu, które właśnie rozpoczęło prace nad nowelizacją ustawy o płatnych autostradach, która ma uprościć uiszczanie opłat na krajowych autostradach.

Prace te na wstępnym etapie. W sierpniu Ministerstwo Transportu rozpoczęło konsultacje społeczne i rządowe założeń do projektu takiej nowelizacji ustawy o płatnych autostradach. Resort transportu przewiduje, że rząd przyjmie te założenia w październiku, a sam projekt nowelizacji - w lutym przyszłego roku. Według przewidywań Ministerstwa Transportu do przyszłych wakacji parlament uchwali ustawę ułatwiającą jazdę po płatnych autostradach i wejdzie ona w życie w sierpniu przyszłego roku.


4trucks.pl / wyborcza.biz


UWAGA!!!
Aby korzystać z serwisu www.4Trucks.pl, należy włączyć obsługę JavaScript w przeglądarce.