poniedziałek, 08 lipca 2013

Bezpieczniej na przejściach dla pieszych

Bezpieczeństwo na drogach nie leży tylko w rękach kierowców, ale również w nogach i głowach pieszych użytkowników. W co czwartym wypadku na polskich drogach bierze udział pieszy.

Te dane wzbudzają niepokój, zmuszają do refleksji i reakcji. Skuteczne działania podejmowane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad pokazują, przejścia mogą być bezpieczniejsze dla pieszych.
Oznakowane przejścia dla pieszych, wysepki, azyle, światła, chodniki i kładki - to miejsca, gdzie z założenia nie powinien wydarzyć się żaden wypadek. A jednak dochodzi do sytuacji, w których tuż przed przejściem dla pieszych na jednym pasie kierowcy zatrzymują się, a na sąsiednim przejeżdżają przez przejście.

Pod szczególnym nadzorem
Według Kodeksu ruchu drogowego takie wykroczenie należy do najpoważniejszych. Kierowca, który je popełni, płaci mandat i zalicza 10 punktów karnych. Mimo srogich kar kierowcy nie uważają pasów na przejściach za miejsce pod specjalnym nadzorem.Nawet jeśli ruchem nie sterują światła, nic nie usprawiedliwia kierowców popełniających jeden z najbardziej podstawowych i zarazem najbardziej groźnych błędów na drodze.

Oświetlone pasy, oznakowane pobocza
Drogowcy zdają sobie sprawę, że nowoczesne, wysokiej jakości oznakowanie poziome dróg jest ważnym czynnikiem wpływającym na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego. Atakże istotnym elementem poprawiającym czytelność organizacji ruchu drogowego.
O zmierzchu, nocą i przy gorszej widoczności (mgła, opady deszczu) oznakowanie poziome pełni bardzo ważną funkcję optycznego prowadzenia kierowcy.
Pod szczególnym nadzorem powinny być przejścia dla pieszych. Oświetlone, wyraźnie oznakowane powinny gwarantować bezpieczną przeprawę przez jezdnie. Ważne jest też samo oznakowanie poziome na drogach - pasów na przejściach i linii na poboczach.
Ciągle aktualne są apele do pieszych, aby chodzili lewą stroną drogi, w ubraniu z elementami odblaskowymi albo z latarką w ręku. Także w ramach programu Drogi zaufania.Wielokrotnie przypominaliśmy o właściwym zachowaniu pieszych i kierowców. Promujemy też modę na odblaski.

Chodniki i kładki
Budowa chodników, przejść dla pieszych, wysepek to ważny element działań inżynieryjnych programu Drogi zaufania. Dzięki wysepkom (azylom), na których mogą zatrzymać się piesi przechodzący przez wielopasmową jezdnię, jest znacznie bezpieczniej.
Budowane są też kładki dla pieszych i rowerzystów nad drogami ekspresowymi. Takie inwestycje są cieszą mieszkańców, bo skracają drogę np. do przystanków autobusowych , a przede wszystkimpoprawi gwarantują bezpieczne przejście przez jezdnię.

Pasy, znaki aktywne
Poprawę bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych można uzyskać także montując znaki aktywne. Przejścia ze znakami aktywnymi są lepiej widoczne dla kierowców. Jest to ważne przy ograniczonej widoczności, w nocy czy podczas opadów. Na drogach o kilku pasach ruchu stosuje się azyle na przejściach dla pieszych, wzbudzaną sygnalizację świetlną.

Więcej wysiłku - mniej ofiar
To między innymi dzięki takim działaniom Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad drogi krajowe są coraz bezpieczniejsze. Budowy, przebudowy i remonty zmniejszyły zagrożenie i uchroniły wielu użytkowników dróg przed tragedią. Drugi ważny czynnik to działania wpływające na świadomość uczestników ruchu drogowego.
Dzięki inwestycjom i wysiłkowi organizacyjnemu GDDKiA stan bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych się poprawił. Bez wątpienia miał w tym swój udział program Drogi zaufania.

Wskazówki dla kierowców
Przed przejściem dla pieszych warto stosować się do poniższych wskazówek:
Obserwuj pieszych i bądź gotowy do użycia hamulców
Wyrób w sobie nawyk obserwowania pieszych, w szczególności tych w pobliżu przejścia dla pieszych. W ciemności i przy złych warunkach atmosferycznych musisz się spodziewać tzw. niewidocznych przechodniów, szczególnie tych noszących ciemne ubrania.
Daj pierwszeństwo nie tylko przechodniom znajdującym się z prawej, ale również z lewej strony
Zatrzymaj się kiedy widzisz osobę, która wyraża zamiast przejścia przez ulicę, a nie tylko wtedy kiedy ta osoba już wchodzi na jezdnię. Szczególnie uważaj na pieszych podczas wykonywania manewru skrętu w lewo lub w prawo.
Zatrzymaj się całkowicie i zaczekaj na dzieci, niepełnosprawnych i osoby starsze
Dzieci w wieku przedszkolnym nie mają umiejętności oszacowania prędkości pojazdów. Dzieci, osoby niepełnosprawne oraz osoby starsze mogą nieoczekiwanie ruszyć do przodu, zatrzymać się albo zawrócić. Należy się całkowicie zatrzymać i zaczekać, aż przechodzień opuści przejście dla pieszych.
Nigdy nie wyprzedzaj samochodów jadących z niską prędkością, zepsutych lub zatrzymujących się samochodów.
Piesi mogą być zasłonięci przez te samochody. Dlatego nigdy nie wyprzedzaj samochodów jadących z niską prędkością, zepsutych lub zatrzymujących się samochodów kiedy zbliżasz się do przejścia dla pieszych. Bądź szczególnie ostrożny na drogach, które posiadają więcej niż jeden pas ruchu.
Bądź świadomy możliwości popełnienia błędu przez pieszych.


4trucks.pl / Drogi Zaufania


UWAGA!!!
Aby korzystać z serwisu www.4Trucks.pl, należy włączyć obsługę JavaScript w przeglądarce.