piątek, 07 czerwca 2013

Laboratorium także na drogach wojewódzkich

Prawie 300 kilometrów dróg wojewódzkich na Warmii i Mazurach ma być przebudowanych do roku 2015.

Nad jakością wykonania będą czuwać drogowcy wykorzystując laboratorium olsztyńskiego oddziału GDDKiA. Kontrola jakości ma wpłynąć także na bezpieczeństwo jazdy po sieci dróg.

Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad, mając na względzie poprawę jakości i trwałości realizowanych przez samorządy województw projektów drogowych, zaproponował marszałkom, by korzystali z laboratoriów GDDKiA. Na efekty nie trzeba było długo czekać. W czwartek, 6 czerwca Przedstawiciele olsztyńskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego podpisali umowę określającą zasady współpracy i szczegółowe zasady współdziałania.

Zgodnie z normami
Na każdym etapie realizacji inwestycji konieczne jest sprawdzenie, czy droga jest budowana przez wykonawcę zgodnie z normami jakościowymi wskazanymi w projektach i obowiązujących przepisach oraz specyfikacjach technicznych. Badania przechodzą wszystkie nowobudowane, przebudowywane i remontowane drogi krajowe w Polsce w ramach obowiązującego w GDDKiA systemu kontroli jakości.

Asfalt pod lupą
Laboratoria drogowe GDDKiA są w stanie zbadać każdy rodzaj i jakość zastosowanego na budowie materiału - zaczynając od najdrobniejszych wypełniaczy, pyłów, piasków, kruszyw, cementów, asfaltów przez betony, mieszanki mineralno-asfaltowe kończąc na gotowym produkcie - drodze i jej właściwościach. Tylko w 2012 r. laboratoria drogowe GDDKiA pobrały i zbadały prawie 69 tysięcy próbek. Na podstawie wyników badań wykonywanych zarówno przez laboratoria GDDKiA, jak i przez samych wykonawców, na bieżąco wykonywane są niezbędne naprawy czy poprawki. Tak wnikliwy monitoring jakości powoduje, że drogi budowane są zgodnie z warunkami kontraktowymi, tak, by przez wiele lat w dobrym stanie służyły użytkownikom.

Warto wiedzieć
Wydział Technologii - Laboratorium Drogowe GDDKiA Oddział w Olsztynie od stycznia 2012 roku funkcjonuje w nowej, nowoczesnej siedzibie. W 2012 roku wykonało 13 458 badań w tym:
- 618 badań kruszyw
- 1000 badań gruntów
- 570 badań betonów na około 2000 próbach
- 9000 badań mieszanek mineralno-asfaltowych
- 2270 badań diagnostycznych nawierzchni oraz przebadano 2545 km dróg (pomiary linowe)


4trucks.pl / Drogi Zaufania


UWAGA!!!
Aby korzystać z serwisu www.4Trucks.pl, należy włączyć obsługę JavaScript w przeglądarce.