środa, 14 listopada 2012

A1 otwarta. Szybko i komfortowo z Łodzi na Kujawy

Prawie 85-kilometrowy odcinek A1 z Łodzi do Kowala pozwoli kierowcom pokonać ten dystans w około 40 minut.

Dotychczasowa podróż na tym odcinku zatłoczoną krajową "jedynką" trwała ponad dwukrotnie dłużej. To najdłuższy odcinek autostrady finansowany ze środków UE, oddany przez GDDKiA. W przyszłym roku autostrada A1 połączy Gdańsk i Łódź. 22 listopada otwarte zostaną oferty w przetargu na dokończenie prac między Kowalem a Toruniem, tak by wiosną 2013 roku po podpisaniu umowy rozpoczęły się prace budowlane.

Dzięki nowej trasie skróci się czas przejazdu między Łodzią a Włocławkiem, tym samym przyśpieszy czas podróży z centrum kraju na wybrzeże.
Nowy prawie 85-kilometrowy odcinek A1 pozwoli uniknąć przejazdu droga krajową nr 1 przez Zgierz i Łęczycę. A1 Łódź-Kowal to istotny fragment autostradowego połączenia krajowego na osi północ–południe łączącego Gdańsk, Toruń, Łódź i Katowice. Jadąc od południa możemy na nią wjechać na węźle "Łódź Północ" (A1/A2) a zjedziemy z na węźle "Kowal" czyli na przecięciu z drogą krajową nr 1. Po drodze mamy do dyspozycji trzy węzły; "Piątek" u zbiegu z droga wojewódzką nr 703, "Kutno Wschód" na przecięciu z drogą krajową nr 92 (tu prace związane z budową łącznic potrwają do przyszłego roku) i "Kutno Północ" na przecięciu z drogą krajową nr 60.

Nowa trasa może przenosić ruch pojazdów o nacisku na oś do 11,5 tony. Wyposażona jest w dwie jezdnie po dwa pasy ruchu (2x3,75 m szerokości) w każdym kierunku i 3 metrowy pas awaryjny. Duża szerokość pasa rozdzielającego jezdnie (11-11,5 metra) umożliwia w przyszłości dobudowanie trzeciego, zewnętrznego pasa ruchu, w razie znaczącego wzrostu liczby pojazdów korzystających z autostrady. Do takiego rozwiązania zostały przystosowane także wszystkie obiekty przechodzące nad autostradą.

Na całym odcinku powstało 113 większych obiektów inżynierskich, do dyspozycji kierowców przygotowano 8 miejsc obsługi podróżnych (po cztery dla każdego kierunku ruchu) w Głownie, Krzyżanowie, Lubieniu Kujawskim, i Strzelcach. W okolicach Piątka wybudowana została najdłuższa estakada konstrukcji skrzynkowej w Polsce, której zadaniem jest przeniesienie ruchu nad bardzo cennymi w tym miejscu obszarami chronionymi przyrodniczo i zaliczanymi do programu "Natura 2000” - "Pradoliny Warszawsko - Berlińskiej" i "Pradoliny Bzury i Neru".

Wartość prac budowlanych dla całego odcinka to ponad 2,4 miliarda złotych. Budowa współfinansowana była ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

4trucks.pl / GDDKiA


UWAGA!!!
Aby korzystać z serwisu www.4Trucks.pl, należy włączyć obsługę JavaScript w przeglądarce.