środa, 21 listopada 2007

Bezpieczna Ósemka- na finiszu

Image Plan modernizacji drogi krajowej numer 8 przygotowali naukowcy z Politechniki Krakowskiej i Gdańskiej. Jego priorytetem stało się oddzielenie pieszych i rowerzystów od ruchu kołowego. Jak wskazują bowiem statystyki, aż 30 proc. ofiar śmiertelnych na drogach krajowych stanowią piesi. W ramach programu
„Drogi zaufania. Bezpieczna Ósemka” powstały więc 24 km chodników, a wiele istniejących zostało poszerzonych i wyremontowanych. Wyznaczone zostały też nowe przejścia dla pieszych, na piętnastu zamontowano sygnalizacje świetlne. Drogowcy wybudowali też kładki dla przechodniów, pojawiły się barierki ochronne oraz latarnie.

W najniebezpieczniejszych miejscach prędkość ograniczono nawet do 50 km/h. By egzekwować ten zakaz, na całej długości krajowej ósemki zainstalowano prawie sto fotoradarów. – Wszystkie są dokładnie oznakowane. Nie chodzi nam przecież o ściganie kierowców mandatami. Chcemy natomiast skutecznie skłonić kierujących do zdjęcia nogi z gazu – wyjaśnia Andrzej Maciejewski, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Finisz działań na Ósemce nie oznacza zakończenia programu „Drogi zaufania”. Od stycznia 2008 r. działania mające na celu ochronę życia i zdrowia podróżnych prowadzone będą na ośmiu kolejnych drogach krajowych: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 i 9. Na wszystkich tych trasach spodziewać należy się więc wzmożonych remontów. Nie zabraknie też działań skłaniających kierowców do bezpiecznej jazdy, a pieszych i rowerzystów – do rozwagi i ostrożności. Organizatorzy „Dróg zaufania” kontynuować będą też akcje informacyjne i edukacyjne. Bieżące wiadomości o programie zawsze znajdziesz na tej stronie internetowej.


źródło: Drogi Zaufania

UWAGA!!!
Aby korzystać z serwisu www.4Trucks.pl, należy włączyć obsługę JavaScript w przeglądarce.