środa, 21 września 2011

Solaris prezentuje autobus elektryczny

solaris_elektryczny

20.09.2011 r.  odbyła się premiera pierwszego polskiego autobusu elektrycznego. Solaris Urbino Electric, zaprezentowany na trwających  Międzynarodowych Targach Transportu Zbiorowego Transexpo w Kielcach, napędzany jest wyłącznie energią elektryczną.

To pojazd  niezwykle cichy, nie emituje spalin, wyróżnia się nowoczesnym wyglądem. W jego konstrukcji  zastąpiono części poszycia bocznego autobusu panelami z włókna węglowego (jako pierwsza firma na świecie), niezwykle lekkimi a jednocześnie wytrzymałymi.  Z włókna węglowego wykonano także tylną pokrywę komory, w której umieszczono układ napędowy  i baterie magazynujące energię do napędzania pojazdu. Znaczne oszczędności w masie pojazdu znaleziono w cieńszych niż standardowe szybach oraz nowym materiale, z którego wykonano podłogę autobusu, zamiast sklejki użyto drewna mahoniowego.

- Uważam, że to prawdziwa rewolucja w komunikacji miejskiej, a przynajmniej duży krok w kierunku zmiany myślenia o pojazdach elektrycznych. Jeszcze niedawno wydawały się one odległą wizją przyszłości. Jednak my już dzisiaj prezentujemy taki pojazd, który mamy nadzieję uczyni nasze miasta bardziej przyjaznymi dla mieszkańców, ograniczając hałas i emisję szkodliwych spalin -  mówi Solange Olszewska, Prezes Zarządu Solaris Bus & Coach S.A

Prezentowany na targach Transexpo w Kielcach autobus to pojazd prototypowy. Jest on częścią programu Pierwszy w Europie polski autobus elektryczny firmy Solaris, który w 30 proc. został dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Kolejny egzemplarz autobusu w zmienionej specyfikacji – m.in. z klimatyzacją – powstanie w połowie 2012 r. Elektryczne Urbino zostało nagrodzone Złotym Medalem Międzynarodowych Targach Transportu Zbiorowego Transexpo w Kielcach w kategorii Autobus. Złotym Medalem nagrodzono także stoisko firmy Solaris.

- Wszystkie prace badawczo-rozwojowe, jak i sama budowa miały miejsce w naszej fabryce w Bolechowie pod Poznaniem. Za ich koordynację i nadzór odpowiedzialni byli inżynierowie z naszego Biura Badań i Rozwoju. Jednym z głównych wyzwań, przed jakim stanęli była redukcja masy pojazdu. Zostało to wymuszone przede wszystkim przez wagę zamontowanych baterii służących do magazynowania energii - mówił podczas premiery Krzysztof Olszewski, Przewodniczący Rady Nadzorczej Solaris Bus & Coach S.A.

Źródło: Solaris Bus & Coach

 

 


UWAGA!!!
Aby korzystać z serwisu www.4Trucks.pl, należy włączyć obsługę JavaScript w przeglądarce.