niedziela, 26 lipca 2015

Kamaz przygotowuje się na Dakar

Kamaz przygotowuje nową ciężarówkę do Rajdu Dakar 2016.

Dotychczas ciężarówki Kamaza, nawet te rajdowe, otrzymywały kabinę wagonową, czyli nad silnikiem. Natomiast premierowy 2-osiowy wariant 4x4 dostał kabinę klasyczną, czyli za silnikiem. W pierwszym rzędzie przesunięcie kabiny do tyłu, za silnik powoduje lepsze rozłożenie nacisków na osie. Oś przednia jest mniej dociążona, gdyż osie z przodu i z tyłu są obciążone bardziej równomiernie. Trzeba podkreślić, iż wprowadzona w odmianie rajdowej kabina klasyczna nie powstała w wyniku modyfikacji własnej kabiny wagonowej Kamaza. Tu Rosjanie postanowili nie eksperymentować i przejęli klasyczną kabinę z Mercedesa Zetros.

Poza tym Rosjanie postanowili oprzeć się na własnych wypróbowanych opracowaniach i elementach. W rezultacie ramę podwozia o tradycyjnym układzie drabinowym tworzą wytrzymałe poprzeczki połączone z podłużnicami. Mechaniczne zawieszenie sztywnych mostów napędowych bazuje na parabolicznych resorach piórowych, uzupełnionych o gazowe wzmocnione amortyzatory Reiger. Natomiast w pneumatycznym, elektronicznie kontrolowanym układzie hamulcowym EBS występują jedynie hamulce bębnowe.

Kamaz Master 4x4 z klasyczną kabiną przygotowany na Rajd Dakar w 2016 roku cechuje się wymiarami: długość całkowita 6900 mm, wysokość całkowita 3050 mm, szerokość całkowita 2550 mm, rozstaw kół 2155 mm i rozstaw osi 4300 mm. Jego masa własna w stanie niezaładowanym, bez napełniania 1000-litrowego zbiornika paliwa, równa się 8900 kg, z kolei dopuszczalna masa całkowita 10200 kg. Prędkość maksymalna wynosi 163 km/h.

4trucks.pl / Kamaz


UWAGA!!!
Aby korzystać z serwisu www.4Trucks.pl, należy włączyć obsługę JavaScript w przeglądarce.