sobota, 18 lipca 2015

Renault zmniejsza zużycie paliwa w pojazdach dystrybucyjnych

Firma Renault Trucks i jej sześciu partnerów uruchomiła projekt EDIT (Efficient Distribution Truck), którego celem jest zmniejszenie zużycia paliwa przez Pojazdy Dystrybucyjne o 13% w odniesieniu do dzisiejszych pojazdów standardowych.

Pojazdem prototypowym będzie Renault Trucks D Wide Euro 6 zabudowany chłodnią. Projekt EDIT ma znak konkurencyjności LUTB Transport i Système de Mobilité i wybrano go do 19 edycji projektów FUI Régions. 

Po Optifuel Lab 2, pojeździe prototypowym, łączącym w sobie innowacje techniczne mające na celu zmniejszenie zużycia paliwa w dużych pojazdach ciężarowych, Renault Trucks kontynuuje badania w obszarze pojazdów dystrybucyjnych i uruchamia projekt EDIT (Efficient Distribution Truck) w oparciu o model Renault Trucks D Wide. Ten wspólny projekt skłonił sześciu partnerów do współpracy z firmą Renault Trucks: Valeo, Lamberet, Michelin, BeNomad, INSA de Lyon (LamCoS), IFSTTAR (LICIT), zdobył znak konkurencyjności LUTB i otrzymał wsparcie finansowe z funduszu FUI Régions.

Celem tego projektu jest zaprojektowanie i opracowanie pojazdu prototypowego do transportu chłodniczego i zmniejszenie zużycia paliwa o 13% w porównaniu do referencyjnego pojazdu dystrybucyjnego Euro 6. Ten prototyp powinien wykorzystywać technologie, które wejdą do sprzedaży do 2020 roku i w których zostanie wykorzystane doświadczenie każdego z partnerów.

Dzięki temu projekt obejmuje różne kierunki badań. Przede wszystkim daleko idącemu udoskonaleniu ulegną właściwości aerodynamiczne pojazdu i zabudowy chłodnią. Następnie prototyp zostanie wyposażony w niskonapięciowy układ mikro-hybrydowy, który będzie gromadzić energię hamowania dzięki odwracalnemu urządzeniu elektrycznemu. To urządzenie będzie zapewniać zasilanie wyposażenia pomocniczego odzyskaną energią oraz będzie umożliwiać chwilowe wspomaganie silnika spalinowego. Inny kierunek badań: opracowanie nowego systemu wspomagania jazdy. Dzięki podłączeniu do systemu sygnalizacji świetlnej, pozwoli na przewidywanie jej zmian i odpowiednie dostosowanie profilu prędkości, a tym samym zmniejszenie zużycia paliwa. Dodatkowo, pozwoli kierowcy wybrać najoszczędniejszą trasę dla jego pojazdu. Prototyp pozwoli również przetestować nowe opony o obniżonym współczynniku oporu toczenia. Zakończenie projektu EDIT i dostarczenie pojazdu przewidziano w 2018 roku.

4trucks.pl / Renault Trucks


UWAGA!!!
Aby korzystać z serwisu www.4Trucks.pl, należy włączyć obsługę JavaScript w przeglądarce.