Mistrz Świata Kierowców Zawodowych  na Trans Expo

Mistrz Świata Kierowców Zawodowych na Trans Expo

DSC_0596_600

Po raz pierwszy w historii polskiego transportu drogowego, Polak - Dariusz Serafiński wywalczył tytuł Mistrza Świata w Eco-Drivingu i z tej okazji w dniu 7 października br. będąc gościem  wydawnictwa PTBus, podczas tragów TransExpo w Kielcach, będzie dzielił się wrażeniami z tej niecodziennej ekonomicznej i bezpiecznej jazdy.

Co dwa lata, za każdym razem w innym kraju,  największa na świecie organizacja kierowców zawodowych - UICR (Union Internationale des Chauffeurs  Routiers) organizuje mistrzostwa świata, w których biorą udział reprezentanci państw członkowskich. W polskich barwach już od 3 edycji występuje Stowarzyszenie Klub Polskiego Trakera.

Tegoroczna edycja, tego największego w świecie transportu drogowego i kierowców wydarzenia, miała miejsce w malowniczej miejscowości Rankweil w Austrii, w dniach 2-5 września.  Od dwóch poprzednich edycji, tzn. od chwili kiedy już jako pełnoprawny członek UICR Polska stanęła w szranki z innymi narodami, należącymi do największej w świecie unii kierowców zawodowych, nasza pozycja w tabeli wyników systematycznie zbliżała się do podium. Najpierw w Luksemburgu (2006), po udanym przejeździe w eco-drivingu,  bliziutko podium znalazł się Przemek Fojcik zajmując 6 miejsce. W Turynie (2008) - Grzesiek Don zajął medalową pozycję w tej samej kategorii, wreszcie w Rankweil najwyższą lokatę zajął Darek Serafiński, odbierając tym samym złoty medal i wspaniały, specjalny puchar.

Wydawać by się mogło- to proste. Podczas prawie 30 minutowej jazdy, w ruchu ulicznym, przy średnio zapakowanym składzie i z zachowaniem wszelkich zasad ruchu drogowego należy pokonać taką samą jak inni uczestnicy trasę, spalając przy tym jak najmniej paliwa. Przy tak krótkiej jeździe rywalizacja jest  bardzo trudna. Wyniki same obrazują raczej niepewną sytuacją każdego startującego  do ostatniej chwili obliczeń i kontroli karty kierowcy.

Na 14 zgłoszonych, do tego trudnego konkursu, Darek był najlepszy(spalanie: 5,69 l), minimalnie przed Philippem Kindem - FL (5,73 l) i Dagiem Rykkje - NO ( 5,78 l). Medal Darka  nie jest jedyny dla Polski. W kategorii F- furgony (do 3,5 t) cała drużyna zajęła najwyższe podium, a Daniel Szukalski odebrał brązowy medal. Jeszcze jeden brąz trafił do naszej drużyny. Odebrał go Grzegorz Don, który również okazał się naszym najlepszym zawodnikiem, bowiem w punktacji indywidualnej wszystkich kierowców startujących, zajął w tym roku 6. miejsce. Biorąc pod uwagę świetną formę Szwajcarów, Francuzów, Holendrów - to bardzo dobra pozycja. Podobnie jak Adama Czyżyńskiego (12), który w kat. D zajął 4. miejsce i tylko niewielką ilością punktów karnych przegrał z Francuzem. Mistrzem Świata w punktacji indywidualnej został Apple Bruggink  - NL - najlepszy w kat. C, a tuż za nim: Christian Haenni - CH - najlepszy w kat. B i Marcus Ritter - DE - najlepszy w kat. A.

Świetną pozycję w kategorii B, biorąc pod uwagę wiecznie trudnych do pokonania Szwajcarów, Francuzów i Słoweńców, zajął Irek Tausz, który uplasował się na 5. pozycji, a tuż za nim Marcin Szczepiński (12.). Nieźle poszło naszym debiutantom w trudnej kategorii A: Darek Sobczak zajął 12. miejsce, pozostawiając za sobą wiele dobrze znanych nam UICRowych osobistości np. poprzedniego, indywidualnego mistrza świata Saschę Friedena (CH).

Źródło:  Polski Traker