piątek, 08 maja 2015

Ryczałt za noclegi kierowców – nadal są wątpliwości

Ubiegłoroczna sprawa, która budziła zaniepokojenie środowisk transportowych została wyjaśniona. Jednak chyba nie na tyle skutecznie, aby przeciąć wszelkie wątpliwości dotyczące kwestii - co się komu należy za wyjazdy służbowe z tzw. noclegiem.

Podejmujemy temat, zwracając uwagę na szczegóły, gdyż otrzymujemy sygnały o pojawiających się firmach prawniczych zachęcających kierowców do występowania z pozwami o ryczałty za noclegi.
Z licznymi pozwami od kierowców spotkała się firma Global z Gdyni. Scenariusz zawsze ten sam, kierowca wspomagany przez „firmę doradczą” składa pozew do sądu przeciwko swojemu pracodawcy. Często w tej sytuacji bierze się pod uwagę wyłacznie Uchwałę Sądu Najwyższego z dn. 12 czerwca 2014 (II PZP I/14), która może przyznać prawo do ryczałtu za nocleg wówczas, gdy kierowca faktycznie spędza noc poza kabiną samochodu. W rzeczywistości podejmując pracę w firmie transportowej kierowca akceptuje Regulamin pracy przedsiębiorstwa oraz (lub) Regulaminu wynagradzania, a ten zwykle określa warunki pracy i wypoczynku kierowcy. Zwykle wypoczynek nocny powinien odbywać się w kabinie pojazdu, na parkingu z dostępem do mediów.
Przedsiębiorcy prowadzący działalność transportową powołują się również na fakt, że pojazdy które użytkują są wyposażone w kabiny sypialne, które mają odpowiednie certyfikaty i nadają się do nocnego wypoczynku kierowcy.
Sądy badając Regulamin pracy, Umowę o pracę, a przede wszystkim fakt, że kierowcy wcześniej nie skarżyli się na warunki wypoczynku i nie domagali się wypłaty ryczałtu - przyznają rację przewoźnikom.
Żyjemy w wolnym kraju i każdy może wystąpić z pozwem do Sądu Pracy o ustalenie jego praw. Należy się jednak liczyć z faktem, że w razie przegranej sąd obciąży powoda kosztami procesowymi poniesionymi przez pozwanego nie licząc kosztów „doradztwa” i obecności w sądzie swojej kancelarii prawnej.

Czekamy na Państwa opinie w tej sprawie: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Pełen tekst wyroku wraz z uzasadnieniem, dla zainteresowanych, znajduje się w posiadaniu naszej redakcji.

 

(MB)


UWAGA!!!
Aby korzystać z serwisu www.4Trucks.pl, należy włączyć obsługę JavaScript w przeglądarce.