wtorek, 12 października 2010

Szwed zwycięzcą konkursu młodych kierowców Scania

Szwed_wygra_YETD_2010-2_-_600

Andreas Soderstrom, 26-letni Szwed,  zwyciężył w finale konkursu Scania Young European Truck Driver 2010, rozegranym w sobotnie popołudnie w Sodertalje, w Szwecji, w obecności tysięcy widzów. Pokonał  on 17. innych utalentowanych młodych kierowców z różnych krajów Europy.

Andreas Soderstrom, pracujący w należącej do jego ojca firmie transportowej Goran Soderstroms Akeri, okazał się najlepszy spośród trzech uczestników finałowej konkurencji, polegającej na precyzyjnej jeździe. Drugie miejsce zajął Patrick Schildmann z Niemiec, a trzecie - Zarko Tokic z Austrii.

Andreas Soderstrom musiał  przejść przez kwalifikacje regionalne, a następnie pokonać siedmiu innych kierowców w szwedzkim finale krajowym, aby dojść do finału. W konkursie  wzięło udział ponad 10 000 kierowców w wieku poniżej 35 lat z 18. europejskich krajów. Finał konkursu trwał dwa dni i składał się z konkurencji: jazda przewidująca i ekonomiczna, mocowanie ładunku, sprawdzenie pojazdu przed jazdą i bezpieczne manewrowanie.

W finale, w serii trudnych manewrów między przeszkodami, zawodnicy musieli potwierdzić, że są odpowiedzialnymi kierowcami samochodów ciężarowych, zarówno pod względem umiejętności, jak i charakteru. Reprezentant Polski - Artur Sumbar ze Szczecina, w klasyfikacji generalnej zajął 7. miejsce na 18. kierowców. W kwalifikacjach Artur w większości konkurencji był w pierwszej piątce. Znalazł się tym samym w grupie 12. szczęśliwców, z których każdy miał szansę zdobycia tytułu Najlepszego Europejskiego Kierowcy oraz cennej nagrody nowej Scanii serii R. Niestety, w konkurencji o nazwie Combo, Artur przegrał na czas z reprezentantem Włoch - Gerhardem Thaler.

- Andreas Soderstrom dał fantastyczny pokaz umiejętności. Teraz jest ambasadorem zawodu i wzorem do naśladowania dla innych młodych kierowców w Europie. Wszyscy uczestnicy finału YETD 2010 powinni być dumni ze swoich osiągnięć  - mówi Erik Ljungberg

Konkurs Young European Truck Driver  jest ważnym elementem globalnej inicjatywy na rzecz odpowiedzialnej, bezpiecznej jazdy, podjętej przez Scania w 2003 r. Poprzez podkreślanie roli kierowcy Scania chce również przyciągnąć więcej młodych ludzi do tego zawodu, wiceprezes i dyrektor Scania Corporate Relations. 
 
- Kierowca jest zdecydowanie najważniejszym czynnikiem w transporcie drogowym. Ważne są oczywiście pojazdy i infrastruktura, lecz na zużycie paliwa i bezpieczeństwo jazdy ma wpływ przede wszystkim postępowanie człowieka. Za pośrednictwem YETD Scania chce podnieść status profesji kierowcy zawodowego i zwracać uwagę opinii publicznej na istotną rolę kierowców w kontekście rentowności firm transportowych i bezpieczeństwa ruchu drogowego, a także ochrony środowiska. Chcemy pomóc w przyciągnięciu większej liczby młodych, kompetentnych kierowców do branży transportowej - konkluduje Erik Ljungberg.
 
Scania Young European Truck Driver cieszy się poparciem Komisji Europejskiej i Międzynarodowej Unii Transportu Drogowego (IRU). Jednym ze sponsorów jest Michelin. Scania organizuje podobne konkursy także w Ameryce Łacińskiej, Afryce i Azji.

Źródło:  Scania Polska

 

 


UWAGA!!!
Aby korzystać z serwisu www.4Trucks.pl, należy włączyć obsługę JavaScript w przeglądarce.