czwartek, 13 listopada 2014

Volvo Trucks vs Koenigsegg

Pojedynek między Volvo FH a jednym z najszybszych na świecie samochodów sportowych - a Koenigsegg One:1

Ważące osiem ton Volvo FH przeciw jednemu z najszybszych samochodów świata - a Koenigsegg One:1. To scenariusz nowego filmu Volvo pt. "Volvo Trucks vs Koenigsegg". Celem jest poddanie nowej skrzyni biegów I-Shift Dual Cluch, wykorzystującej technologię stosowaną w samochodach sportowych, decydującej próbie.

W nowym filmie "Volvo Trucks vs Koenigsegg" swój test przechodzi opracowana przez Volvo Trucks unikatowa skrzynia biegów I-Shift Dual Clutch. Volvo FH staje w szranki z Koenigsegg One:1, który ma tyle koni mechanicznych, ile sam waży (1360) - to pierwszy na świecie "megasamochód". Żeby wyrównać szanse, Volvo FH otrzymało mały handicap: ma do pokonania tylko jedno okrążenie, podczas gdy Koenigsegg - dwa. Mimo to wynik jest nadal niemożliwy do przewidzenia. Celem wyścigu jest poddanie nowej skrzyni biegów I-Shift Dual Cluch decydującej próbie.

- I-Shift Dual Clutch jest wyposażone w podwójne sprzęgło - rozwiązanie unikatowe w segmencie samochodów ciężarowych o dużej ładowności. Ale od dłuższego czasu podobna technologia jest stosowana w samochodach sportowych. I właśnie dlatego wyzwanie to było tak ekscytujące - mówi Jeff Bird, dyrektor ds. testów prasowych w Volvo Trucks.

Podobieństwa między Volvo FH z I-Shift Dual Clutch i samochodami sportowymi dotyczą m.in. właściwości jezdnych, wynikających z płynnej zmiany biegów. Położony w południowej Szwecji tor wyścigowy Knutstorp, znany z dużej różnicy wzniesień i trudnych zakrętów, pozwoli je pokazać.

- Miejsce może wydawać się nietypowe dla samochodu ciężarowego, ale tak naprawdę - ze względu na podwójne sprzęgło - I-Shift Dual Clutch najlepiej sprawdza się właśnie w warunkach wymagających częstej zmiany biegów. Jej płynność działania znacząco polepsza właściwości jezdne - dodaje Jeff Bird.

Za kierownicą Volvo FH usiadł doświadczony kierowca wyścigowy Tiff Needell. Nie zdradzając wyniku, Tiff - który nigdy przedtem nie prowadził samochodu ciężarowego - przyznaje, że był pod ogromnym wrażeniem osiągów Volvo FH.

- I-Shift Dual Clutch jest doprawdy niesamowita. Jest to zauważalne zwłaszcza na podjazdach - pojazd nie poddaje się wzniesieniu, tylko płynnie je pokonuje, a zmiany biegów są niewyczuwalne. A gdy hamujesz, niższe biegi wchodzą gładko i komfortowo. Ten samochód ma zdecydowanie sportowe serce - stwierdza Tiff Needell.

Opracowana przez Volvo Trucks nowa dwusprzęgłowa skrzynia biegów została wprowadzona na europejskie rynki w czerwcu 2014 r. i jest dostępna na wszystkich rynkach oferujących Volvo FH z silnikami D13 Euro 6 o mocy 460, 500 lub 540 KM.


4trucks.pl / Volvo Group Trucks Poland


UWAGA!!!
Aby korzystać z serwisu www.4Trucks.pl, należy włączyć obsługę JavaScript w przeglądarce.