czwartek, 02 października 2014

Od układów wtryskowych po układy oczyszczania spalin

Poprzez rozwijanie systemu common rail oraz zwiększeniu ciśnienia pracy do wartości 2 500 barów, firma Bosch zapewnia silnikom samochodów użytkowych wysoką sprawność energetyczną, tym samym redukując koszty i poziom emisji zanieczyszczeń spalin w przeliczeniu na każdy kilometr jazdy.

- Nasze starania dotyczące podnoszenia efektywności obejmują szeroki obszar działania, od układu wtryskowego aż po układ oczyszczania spalin - mówi dr Markus Heyn, prezes działu branżowego Bosch Diesel Systems. Bosch dba o to, by systemy i podsystemy układu napędowego pojazdu wyróżniały się niezawodnością i optymalnie ze sobą współdziałały.

Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom firmy Bosch, operatorzy flot mają możliwość obniżania kosztów eksploatacji pojazdów ciężarowych. Mimo że współczesne silniki Diesla w samochodach ciężarowych osiągają niemal optymalną sprawność termodynamiczną, to Bosch w dalszym ciągu pracuje nad doskonaleniem ich efektywności. Efektem tych prac są mikrorozwiązania, takie jak nowy wtryskiwacz CRIN3-25, w którym dzięki zastosowaniu odpowiedniej równowagi hydraulicznej znacząco zmniejszono przedostawanie się niezużytego paliwa do przewodu powrotnego. Nowy układ Common Rail może dzięki temu zaoszczędzić do 1% paliwa, co odpowiada kwocie do 700 euro rocznie. Koszty eksploatacji samochodu ciężarowego zależą jednak także od ilości środka AdBlue potrzebnego do redukcji tlenków azotu. System Denoxtronic firmy Bosch pomaga zwiększyć efektywność poprzez elastyczne dozowanie roztworu mocznika, w zależności od regionu, w którym eksploatowany jest pojazd. Umożliwia to producentom pojazdów konfigurację układu przeniesienia napędu odpowiednio do indywidualnych wymagań. W regionach, gdzie środek AdBlue jest kosztowny, Bosch może zaoferować rozwiązanie systemowe, które łączy wysokie ciśnienie wtrysku z efektywną recyrkulacją spalin. Tam, gdzie ceny AdBlue są niższe, system Bosch koncentruje się na możliwie efektywnym spalaniu paliwa przy dużych objętościach nadmiarowego powietrza. Współdziałanie układu Common Rail i systemu Denoxtronic pozwala zaoszczędzić do 5% paliwa.

Niezależnie od konfiguracji systemy redukcji katalitycznej (SCR) są kluczem do spełnienia restrykcyjnych norm emisji, m.in. normy Euro 6. Istotnym komponentem jest przy tym system dozowania mocznika Denoxtronic firmy Bosch. Wskutek wprowadzenia w tym roku w Europie nowych ustaw emisyjnych, silniki pojazdów użytkowych będą emitować o ok. 97% mniej szkodliwych substancji w porównaniu z końcem lat osiemdziesiątych. Dzięki optymalizacji układu Bosch Common Rail maleje także emisje CO2. Przykładowo, biorąc pod uwagę, że codziennie na terenie Niemiec towary przewozi około milion samochodów ciężarowych, nawet najdrobniejsze ulepszenia mogą mieć ogromne znaczenie. Gdyby z każdym przejechanym kilometrem można było zaoszczędzić 1% paliwa, emisja CO2 spadłaby o ponad 30 000 ton rocznie.

Poniżej przedstawiamy szczegółowe informacje dotyczące ulepszeń w produktach oferowanych przez firmę Bosch:

Układ Common Rail CRSN3-25 z ciśnieniem wtrysku 2 500 barów
Nowy układ wtryskowy Bosch, oferujący ciśnienie wtrysku 2 500 barów, bazuje na koncepcji modułowej. Układ CRSN3-25 firmy Bosch gwarantuje pracę bez wypływu do przewodu powrotnego niezużytego paliwa zarówno przy niskich, jak i wysokich ciśnieniach. Wtrysk paliwa pod wysokim ciśnieniem i bez strat w istotny sposób przyczynia się do podniesienia efektywności całego układu napędowego. System opracowany przez Bo-scha zapobiega stratom paliwa będącym efektem przecieków. Niezużyty olej napędowy przedostawał się do przewodu powrotnego. Doskonałą szczelność udało się uzyskać dzięki temu, że wszystkie części wewnętrzne wtryskiwacza, łącznie z zaworem sterujacym znajdują się pod ciśnieniem systemowym. Aby w takich warunkach mogło w ogóle dojść do otwarcia iglicy, jest ona sprzężona hydraulicznie z trzpieniem zespołu zaworka. Szczelny wtryskiwacz nie tylko podnosi efektywność: dzięki wyjątkowo precyzyjnemu wtryskowi paliwo spalane jest w sposób czystszy i ograniczający emisję spalin. Dodatkowo nowy układ ułatwia rozruch w trybie Start-Stop, ponieważ ciśnienie systemowe długo się utrzymuje.

Oczyszczanie spalin z systemem Denoxtronic
Podczas procesów spalania przeprowadzanych w warunkach dużego nadmiaru powietrza maleje wprawdzie zużycie paliwa, ale zwiększa się emisja tlenków azotu. Ten konflikt interesów jest dla producentów samochodów użytkowych sporym wyzwaniem. System dozowania mocznika Denoxtronic firmy Bosch jest idealnym komponentem układu obróbki spalin, ponieważ umożliwia także dużym samochodom użytkowym spełnienie restrykcyjnych norm emisji, takich jak Euro 6. System nie korzysta ze sprężonego powietrza, dzięki czemu jest wydajnym i tanim rozwiązaniem. Szczególnie dużo uwagi konstruktorzy Bosch poświęcili wytrzymałości konstrukcji i kompaktowym wymiarom. W porównaniu do poprzedniej generacji systemu, wielkość modułu tłoczącego została w najnowszej wersji Denoxtronic 6 zmniejszona o około jedną trzecią. Równocześnie moduł gwarantuje wysoką efektywność wykorzystania środka redukcyjnego AdBlue, ponieważ nie dochodzi do kondensacji środka na ściankach. Niemal całkowite wyeliminowanie tworzyw sztucznych umożliwia stosowanie modułu dozującegow trybie ciągłym przy temperaturach otoczenia do 140 stopni Celsjusza. Dzięki wysokiej wytrzymałości producenci samochodów użytkowych mają więcej swobody przy integracji modułu w układzie wydechowym. Spółka Bosch Emission Systems GmbH (BESG) oferuje kompletne produkty gotowe do zainstalowania. Spółka zajmuje się zakupem, definiowaniem oraz integracją wszystkich komponentów potrzebnych w układzie oczyszczania spalin.

Czujnik cząstek stałych, system Departronic i czujnik NOx firmy Bosch:
Czujniki pełnią ważna rolę w układzie przeniesienia napędu: gromadzą dokładne i aktualne dane będące podstawą wielu funkcji i procesów, od przygotowania mieszanki paliwowo-powietrznej, poprzez czyste spalanie paliwa, aż do oczyszczania spalin. Oprócz popularnych czujników służących do określania trybu pracy silnika, Bosch oferuje m.in. czujniki NOx do monitorowania i sterowania systemem SCR oraz czujniki kontrolujące działanie filtra cząstek stałych. Czujnik cząstek stałych firmy Bosch został zaprojektowany specjalnie z myślą o pojazdach użytkowych oraz montażu w układzie oczyszczania spalin. Czujnik wyróżnia się wysoką czułością i działa niezawodnie także przy niskiej prędkości przepływu spalin. Czułość można zwiększyć poprzez dopasowanie kąta nachylenia przy montażu. Czujnik umożliwia niezawodne wykrycie nieprawidłowości działania filtra cząstek stałych, a dodatkowo jest kompatybilny zarówno z magistralą CAN, jak i z popularnym w samochodach użytkowych standardem HDSCS. Czujnik cząstek stałych jest optymalnie przygotowany do współpracy z systemem Departronic firmy Bosch, który poprzez podawanie określonych dawek paliwa do spalin umożliwia regenerację filtra cząstek stałych.

Czujnik NOx firmy Bosch spełnia wysokie wymagania niezawodności które w przypadku samochodów użytkowych są szczególnie wyśrubowane. Można go stosować w samochodach użytkowych produkowanych na całym świecie, zarówno w przypadku zasilania 12V i 24V. Czujnik mierzy stężenia NOx do 3 000 ppm i jest także wyposażony w zaawansowany kompaktowy moduł sterujący, który jest w stanie analizować bardzo małe przepływy spalin. Specjalna powłoka ochronna gwarantuje bardzo wysoką odporność na znaczne wahania temperatury oraz osady. Sygnał czujnika dokonuje pomiarów z najwyższą dokładnością, nawet przy długim okresie eksploatacji. Gwarantuje to wysoką trwałość całemu systemowi oczyszczania spalin.


4trucks.pl / Bosch


UWAGA!!!
Aby korzystać z serwisu www.4Trucks.pl, należy włączyć obsługę JavaScript w przeglądarce.