poniedziałek, 14 lipca 2014

Pierwsze rejestracje autobusów używanych - czerwiec 2014

Analizy PZPM i JMK na podstawie danych Centralnej Ewidencji Pojazdów (MSW).

Rynek sprowadzanych do Polski używanych autobusów imponuje potencjałem. W I połowie br. zostało zarejestrowanych 1785 pojazdów, czyli o 106 szt. więcej niż rok temu (+6,3%). Zdecydowaną większość stanowiły pojazdy o DMC powyżej 3,5 t.

Prezentujemy najnowsze analizy PZPM i JMK przygotowane na podstawie danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów (MSW). W ciągu sześciu miesięcy br. zostało zarejestrowanych 1785 pojazdów, czyli o 106 szt. więcej niż rok temu (+6,3%). Zdecydowaną większość stanowiły pojazdy o DMC powyżej 3,5 t. Osiągnięte wyniki potwierdzają dobrą kondycję rynku używanych autobusów. Po słabszym maju, kiedy po raz pierwszy w tym roku liczba sprowadzonych z zagranicy autobusów była niższa niż rok wcześniej, teraz ponownie mamy pozytywny bilans. W ostatnim miesiącu na polskie drogi wyjechało 244 szt. używanych pojazdów wobec 227 szt. rok wcześniej. Stale liczba sprowadzonych używanych pojazdów przewyższa ponad 2,5-krotnie rynek fabrycznie nowych. Wśród używanych autobusów zdecydowanie największą popularnością cieszą się pojazdy turystyczne, których zarejestrowano blisko 3,5 krotnie więcej niż nowych! Jeszcze wyraźniej ta dysproporcja widoczna jest w segmencie międzymiastowym, gdzie polscy przewoźnicy sprowadzili ponad 10 razy więcej autokarów niż kupili fabrycznie nowych. W segmencie MINI różnica jest już decydowanie mniejsza (1,6) na korzyść używanych konstrukcji, a w miejskim - poziom ten jest zbliżony. Od stycznia do czerwca 2014 r. zarejestrowano w Polsce 1785 używanych autobusów wszystkich kategorii wobec 686 nowych. Daje to jednoznaczną odpowiedź na pytanie, dlaczego w Polsce sprzedaż fabrycznie nowych pojazdów jest cały czas na stosunkowo niskim poziomie. Zakładając, że nasza autobusowa flota to ok. 100 tys. pojazdów to zgodnie z racjonalną polityką taborową ok. 5% z nich powinno być rocznie wymieniane na nowe. To daje potencjalną sprzedaż na poziomie. 5 tysięcy szt. rocznie, podczas gdy zeszłoroczny poziom rejestracji nowych autobusów wyniósł 1389 szt. Lukę w tym rachunku krajowi przewoźnicy uzupełnili liczbą 3423 używanych pojazdów, które zostały sprowadzone w zeszłym roku do Polski.

Wśród importowanych autobusów dominują pojazdy kilkunastoletnie, głównie produkowane w latach 2000-2004 (35% udziału), czyli z emisją spalin na poziomie Euro 3. Drugą grupę pod względem popularności stanowią roczniki 2005-2009 z normą Euro 4 ( 25%), a trzecią - roczniki z lat 1996-1999 z normą Euro 2 (25%). Najstarszy zaimportowany w bieżącym roku pojazd został po raz pierwszy zarejestrowany w 1987 r. (Mercedes-Benz O 303), a najmłodsze - w 2014 r. Wśród pojazdów wyprodukowanych w tym roku dominują autobusy białoruskiego producenta MAZ oraz ukraińskiego ZAZ. Są one importowane jako "prawie" nowe egzemplarze przez prywatnych, śląskich przewoźników i wykorzystywane do obsługi miejskich linii w sieci KZK GOP czy Tarnowskie Góry. Wśród najmłodszych pojazdów możemy spotkać też… elektrobusy. To egzemplarze Rampini Ale, Skoda Perun i AMZ CitySmile 10 E sprowadzone na roczne testy do MPK Kraków.

Segment po segmencie
Analiza pierwszych rejestracji używanych autobusów w Polsce według poszczególnych segmentów funkcjonalnych przedstawia się następująco:
- pojazdy turystyczne - 576 szt., czyli o 15 szt. (+2,7%) więcej niż przed rokiem;
- pojazdy międzymiastowe - 489 szt., czyli o 35 szt. (+7,7%) więcej niż przed rokiem;
- pojazdy MINI - 425 szt., czyli o 8 szt. (-1,8%) mniej niż przed rokiem;
- pojazdy miejskie - 226 szt., czyli o 76 szt. (+50,7%) więcej niż przed rokiem;
- pojazdy szkolne - 3 szt., a przed rokiem było ich łącznie 7 szt.

Lista rankingowa marek
Tegoroczne wyniki potwierdzają, że marka Mercedes-Benz podobnie jak przed rokiem jest zdecydowanym liderem autobusowego rynku w Polsce i to zarówno wśród pojazdów fabrycznie nowych, jak i używanych sprowadzanych do naszego kraju. W I połowie 2014 r. zarejestrowano łącznie 498 szt. używanych pojazdów z logo niemieckiego producenta (28% udział w rynku), z czego znaczna część reprezentowała kategorię MINI - 242 szt., gdzie marka ma 57% udziału. To efekt cały czas dużego popytu na takie konstrukcje jak Sprinter czy Vario, dzięki którym Mercedes-Benz zajmuje tutaj niekwestionowaną pozycję lidera, aczkolwiek liczba tego typu konstrukcji sprowadzonych do Polski w tym roku jest mniejsza niż w zeszłym (-11 szt. / -2%). Najwięksi konkurenci Mercedesa w segmencie MINI - Iveco i Volkswagen są cały czas daleko z tyłu, zajmując odpowiednio 15% i 12% udział w rynku. Pierwsze miejsce – ale już bez tak dużej przewagi - Mercedes-Benz zajmuje również w kategorii turystycznej, w której doskonale sprzedają się takie modele jak: Tourismo czy Tourino. Ponadto Mercedes-Benz jest wiceliderem w segmencie międzymiastowym i miejskim. W pierwszym z nich spora popularnością cieszą się egzemplarze O407, O408, Conecto czy Integro, natomiast w drugim - przewoźnicy przede wszystkim sprowadzają pojazdy O405N czy nowsze Citaro.

W ogólnej klasyfikacji kolejne miejsce na podium zajmuje Renault z wynikiem 217 rejestracji. Francuska marka ma stałe grono wiernych klientów w Polsce choć sprowadzono ich mniej niż w zeszłym roku (-30 szt./-12,1%) Najczęściej kupowane autobusy tej marki pochodzą z lat 1994 -1999. Takim stażem może "pochwalić" się 64% pojazdów Renault, które zostały zarejestrowane w Polsce w tym roku. Francuski producent zajmuje trzecie miejsce w segmencie autobusów międzymiastowych (98 szt.) z modelami SFR112/Iliade czy Tracer R332A oraz w turystycznych (77 szt.) Marka obecna jest także w segmencie MINI (30) - głównie z modelem Master

Trzecie miejsce w rankingu autobusów używanych, z rezultatem 212 szt. ma Setra (połączona w koncernie Daimler Buses z Mercedes-Benz). Legendarny producent autokarów zajmuje pierwsze miejsce w kategorii pojazdów międzymiastowych (112 szt.) oraz drugie w kategorii pojazdów turystycznych (84 szt.) Najczęściej sprowadzane autobusy z logo Setra to międzymiastowy model S 315 UL oraz turystyczne S 415 GT-HD i S 415 HD.
Wymienieni wyżej trzej producenci to od kilku lat niezmienna czołówka autobusowych marek najczęściej sprowadzanych do Polski. W tym roku najaktywniej liderów próbuje dogonić MAN (161), który osiąga coraz lepsze rezultaty w segmencie miejskim i aktualnie jest tutaj liderem z liczbą 66 zarejestrowanych pojazdów. Tuż za niemieckim producentem znajduje się marka Iveco (141), która w tym roku zdecydowanie poprawiła swoje wyniki wśród autobusów miejskich i MINI. Coraz lepiej w segmencie autobusów turystycznych radzi sobie także holenderski koncern VDL, który w tej kategorii objął wysokie trzecie miejsce z liczbą 76 zarejestrowanych autokarów.


4trucks.pl / PZPM


UWAGA!!!
Aby korzystać z serwisu www.4Trucks.pl, należy włączyć obsługę JavaScript w przeglądarce.