wtorek, 07 grudnia 2010

Opony błotno- śniegowe obowiązkowe podczas przejazdu przez Niemcy

 

Conti_Winterreifen_2_-_600

Nowelizacja kodeksu drogowego, która została niedawno uchwalona przez izbę wyższą niemieckiego parlamentu niesie ze sobą poważne konsekwencje dla sektora transportu drogowego. Zgodnie z nowymi przepisami wszystkie autobusy o liczbie miejsc większej niż 8 oraz  wszystkie pojazdy ciężarowe o masie ponad 3,5 t będą musiały być w przyszłości wyposażone w opony M+S jeżeli nawierzchnia drogi pokryta jest lodem, ubitym śniegiem lub błotem pośniegowym.

Nowa ustawa weszla w życie w sobotę, 4 grudnia. Firma Continental poinformowała, że wszystkie produkowane przez nią opony przeznaczona na oś napędową oznaczone są symbolem M+S, w związku z czym automatycznie spełniają wymagania nowego niemieckiego prawa. Hans-Joachim Nikolin, szef działu Opon Pojazdów Użytkowych firmy Continental postrzega przyjęcie nowych przepisów jako krok w kierunku uczynienia regulacji prawnych bardziej przejrzystymi. Należy pamiętać, że w celu osiągnięcia optymalnego poziomu bezpieczeństwa w warunkach zimowych zamiast opon noszących symbol M+S lepiej jest stosować ogumienie oznaczone jako typowo zimowe.

- Z punktu widzenia konsumenta to lepiej, że niemieccy prawodawcy w jasny sposób określili, które opony są odpowiednie do użytku w zimie i kiedy należy je stosować. Po serii przeprowadzonych przez nas testów zalecamy stosowanie na wszystkich osiach specjalistycznych opon zimowych, takich jak SCANDINAVIA. Ich dobór zależy też od masy ładunku oraz warunków, w jakich pracuje pojazd. Już przy prędkości 40 km/h opony te pozwalają zmniejszyć dystans niezbędny do zatrzymania się o jedną długość pojazdu -  podkreśla dr Nikolin.

Zaleca się również, aby głębokość bieżnika znacznie przekraczała wymaganą wartość 1,6 mm. Aby opona pojazdu użytkowego dobrze spisywała się w warunkach zimowych, głębokość jej bieżnika powinna wynosić co najmniej 6 mm. Oprócz opon M+S  Continental oferuje również drugą generację typowo zimowych opon SCANDINAVIA  do kompletnych zestawów ciągnik/naczepa - należy pamiętać, że opony naczepy odgrywają kluczową rolę podczas hamowania.  Wysoki poziom bezpieczeństwa w zimie jest również priorytetem dla przewoźników autobusowych. W związku z powyższym dział Opon Użytkowych firmy Continental opracował także specjalną oponę HSW2 Coach, cieszącą się doskonałą opinią na rynku.

Z przewidywaną na rok 2010 wartością sprzedaży na poziomie 25 mld euro Continental jest jednym z wiodących dostawców motoryzacyjnych na świecie. Oferując układy hamulcowe, urządzenia i komponenty zespołów napędowych i podwozi, zestawy wskaźników, systemy informatyczne i rozrywkowe, podzespoły elektroniczne, opony oraz elastomery techniczne, firma Continental znacząco przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa na drogach oraz chroni globalny klimat. Continental posiada również znaczące doświadczenie jako partner w dziedzinie sieciowej komunikacji samochodowej.

Źródło:  Continental Opony Polska


UWAGA!!!
Aby korzystać z serwisu www.4Trucks.pl, należy włączyć obsługę JavaScript w przeglądarce.