czwartek, 26 czerwca 2014

Plan na bezpieczną flotę

LeasePlan Polska wprowadził właśnie do swojej oferty nową usługę przeznaczoną dla użytkowników aut służbowych - SafePlan.

To program, który angażuje użytkowników i pomaga zrozumieć, że zmiana zachowań podczas jazdy pojazdem jest niezbędna dla ich bezpieczeństwa. Świadomy kierowca to bezpieczny kierowca!

LeasePlan, jako pierwsza firma CFM na polskim rynku wprowadził właśnie do swojego portfolio usług - SafePlan. Ten kompleksowy system szkoleń skupia się, w przeciwieństwie do dostępnych na rynku szkoleń z bezpiecznej jazdy, bezpośrednio na problemach dotyczących konkretnego użytkownika auta.

- Nauka bezpiecznej i optymalnej jazdy jest bardzo istotna, szczególnie w odniesieniu do statystyk, wg których każdego roku na świecie w wypadkach samochodowych ginie ok. 1,3 mln ludzi a ponad 50 mln zostaje rannych. Co więcej, według badań czynnik ludzki przyczynia się do powstawania ponad 90% zdarzeń drogowych, przy czym aż 40% wypadków na drogach spowodowanych jest przez osoby użytkujące auta w celach służbowych. Czynniki behawioralne, które najczęściej przyczyniają się do powstawania kolizji to: zmęczenie, za duża prędkość, presja czasu, czynniki rozpraszające oraz rozmowy telefoniczne. Wiele z tych złych nawyków można wyeliminować z codziennej jazdy, zwiększając tym samym bezpieczeństwo swoje a także innych użytkowników ruchu. Dzięki szczegółowej analizie i eliminacji konkretnych zachowań występujących u danego kierowcy, można zapobiec uniknięciu nawet do70% potencjalnych kolizji czy wypadków spowodowanych przez innych użytkowników.mówi Artur Sulewski, dyrektor handlowy, LeasePlan Fleet Management Polska.

Dodatkowo bezpieczna i optymalna jazda to w konsekwencji również wymierne oszczędności, które może wygenerować flota.

- Chcemy pokazać przedsiębiorcom, że dzięki bezpiecznej jeździe mogą także minimalizować koszty utrzymania floty. Nasz program ma na celu zachęcenie Użytkowników do bardziej odpowiedzialnego zachowania na drodze, w rezultacie zmniejsza się ilość szkód komunikacyjnych, w wyniku czego klient zyskuje korzystniejsze warunki ubezpieczenia floty. Idąc dalej, jeżdżąc bezpiecznie jeździmy również bardziej ekonomicznie, dzięki czemu zmniejsza się zużycie paliwa. - mówi Artur Sulewski, dyrektor handlowy, LeasePlan Fleet Management Polska.

SafePlan składa się z kilku elementów. Kluczowa jest część praktyczna, którą poprzedza kompleksowa analiza, której poddawany jest każdy uczestnik szkolenia, czyli tzw. profil ryzyka behawioralnego i sytuacyjnego występujący u danego kierowcy. Każdy użytkownik zgłoszony do projektu wypełnia formularz składający się z kilkunastu pytań dotyczących m.in stylu jazdy, okoliczności w jakich prowadzi pojazd oraz najczęstszych problemów, czy odczuć podczas jazdy. Kolejny krok to dopasowanie systemu szkolenia praktycznego do konkretnej osoby tak, aby oddziaływał on bezpośrednio na problemy, z którymi w danej chwili zmaga się użytkownik.

- Program jest przeprowadzany przez doświadczonych i odpowiednio przeszkolonych instruktorów doskonalenia techniki jazdy. Warto podkreślić, że nie jest to kurs doszkalający, a próba bezpośredniej motywacji do zmiany stylu jazdy i zachowania na drodze.podkreśla Artur Sulewski.

Część praktyczna może również zostać uzupełniona o sesję z psychologiem transportu, który podczas dyskusji zapoznaje się z obawami, czy problemami kierowców. Spotkanie odbywa się w grupie kilkuosobowej i ma za zadanie wzajemną wymianę poglądów i doświadczeń. Każdy użytkownik próbuje swoich sił za kierownicą w celu uzmysłowienia sobie i późniejszej eliminacji błędów, które często popełniane są nieświadomie. W wyjątkowych przypadkach praktykowana jest również jazda pokazowa, prowadzona przez instruktora. Bardzo ważnym elementem szkolenia jest rozmowa ze szkoleniowcem, którego zadaniem jest motywacja do bezpiecznej jazdy, a nie pouczanie czy wytykanie błędów. Uzupełnieniem szkolenia praktycznego, może być również szkolenie na autodromie, gdzie każdy z użytkowników ma możliwość sprawdzenia jak auto zachowuje się w trudnych warunkach, np. gdy nawierzchnia po deszczu staje się śliska lub pod wpływem stresu spowodowanego nieprzewidzianą sytuacją na drodze.

- Dzięki szkoleniu praktycznemu, użytkownicy uświadamiają sobie, że stosowanie pewnych podstawowych zasad wpływa na zwiększanie ich bezpieczeństwa na drodze. A po skończonym szkoleniu, użytkownik ma do dyspozycji także e-learning. Moduły e-learningu zostały zaprojektowane przez ekspertów LeasePlan w taki sposób, aby utrwalać wiedzę zdobytą przez użytkowników podczas szkolenia praktycznego i pomóc w szlifowaniu umiejętności prowadzenia samochodu.mówi Artur Sulewski.

Dla pracowników udział w programie jest niewątpliwie dodatkowym benefitem, rozwijającym umiejętność prowadzenia samochodu i budującym świadomość bezpiecznej jazdy. Ale program ma nieść korzyści również zarządcom flot, budując poczucie odpowiedzialności użytkownika za pojazd służbowy, a jednocześnie ograniczając nadmierną eksploatację pojazdów, zmniejszając zużycie paliwa oraz kosztów napraw i wymiany części.


4trucks.pl / LeasePlan Fleet Management Polska


UWAGA!!!
Aby korzystać z serwisu www.4Trucks.pl, należy włączyć obsługę JavaScript w przeglądarce.