środa, 30 kwietnia 2014

Kraków stawia na polski autobus elektryczny Solarisa

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie będzie od dzisiaj przez najbliższy rok testować elektryczny autobus wyprodukowany przez Solaris Bus & Coach S.A.

Firmy podpisały umowę na dzierżawę Solarisa Urbino 12 electric, a wyniki testów posłużą krakowskiemu MPK przy podjęciu decyzji o zakupie większej liczby autobusów elektrycznych.

Od dzisiaj przez najbliższych dwanaście miesięcy MPK w Krakowie będzie dzierżawić autobus elektryczny marki Solaris. Pojazd napędzany energią elektryczną, jest bardzo cichy i całkowicie bezemisyjny. Baterie, w których zgromadzona jest energia, posiadają łączną pojemność 210 kWh, a ich ładowanie będzie odbywać się podczas nocnego postoju autobusu w zajezdni, przy ul. Walerego Sławka. Ładowarkę o mocy 100 kW również dostarczyła firma Solaris. Elektryczne silniki napędowe pojazdu zamontowaną są w jego tylnej osi, dzięki czemu we wnętrzu nie ma specjalnego podestu, a liczba miejsc dostępnych z niskiej podłogi jest większa niż w standardowych Solarisach Urbino, dobrze znanych pasażerom krakowskiego MPK.

- W najbliższych latach inwestycje w całkowicie bezemisyjny transport publiczny wydają się nieuniknione. Kraków również włącza się w ten ogólnoeuropejski trend odciążania centrów miast od spalinowej motoryzacji. Tym bardziej, że zanieczyszczenia wytwarzane przez samochody osobowe są główną przyczyną smogu w Krakowie, o czym się mało mówi i pisze - podkreśla Julian Pilszczek, Prezes MPK S.A. w Krakowie.

Elektryczny Solaris będzie testowany na linii nr 154, prowadzącej z Dworca Głównego Wschód do Prądnika Białego. Ładowanie, które będzie odbywać się w nocy, zupełnie wystarczy na cały dzień pracy pojazdu.

Pierwsze kursy Solarisa Urbino 12 electric rozpoczną się dzisiaj po godzinie 14.00. W autobusie obowiązuje standardowa taryfa na przejazdy komunikacją publiczną w Krakowie.

Do tej pory firma Solaris sprzedała swoje pojazdy elektryczne do Klagenfurtu (Austria), Brunszwiku, Dusseldorfu i Hamburga (Niemcy) oraz do Vasteras (Szwecja).


4trucks.pl / Solaris Bus & Coach SA


UWAGA!!!
Aby korzystać z serwisu www.4Trucks.pl, należy włączyć obsługę JavaScript w przeglądarce.