wtorek, 25 marca 2014

Kiedy warto zmienić ubezpieczyciela?

Raz na jakiś czas dobrze jest zrobić rozeznanie wśród ofert firm ubezpieczeniowych w celu zapoznania się z aktualnymi na dany rok cenami polis.

Zamiast przedłużać nieatrakcyjne ubezpieczenie, warto na spokojnie przekalkulować opłacalność takiej decyzji. Być może wyciągnięte w ten sposób wnioski będą przyczynkiem do uzyskania atrakcyjnych oszczędności?

Nie bój się podejmować decyzji
Impulsem do zmiany ubezpieczyciela powinien być każdy mijający okres ochrony - jeżeli przedłużałeś np. swoją polisę OC "z automatu", z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że przepłacasz za składkę. Rynek ubezpieczeń komunikacyjnych jest na tyle dynamiczny, że brak orientacji w najnowszych stawkach ubezpieczeń może skutkować łatwymi do uniknięcia stratami finansowymi. Podstawą do wyszukiwania atrakcyjnego ubezpieczenia powinna być obowiązkowa polisa OC - w razie potrzeby można do niej dołożyć interesujące nas elementy ubezpieczeń dobrowolnych.

Dzięki zakupom grupowym łączna składka za pakiet (kupiony oczywiście u jednego ubezpieczyciela) może i prawdopodobnie będzie niższa niż w przypadku, gdy zdecydujemy się na zakup każdej z polis osobno. Podobnie wygląda to w przypadku chęci doubezpieczenia samochodu – warto zrobić rozeznanie, czy i w jaki sposób obecne TU premiuje zakup dodatkowego ubezpieczenia. Wysoki koszt pakietu w łącznej składce będzie sygnałem wystarczającym do rozpoczęcia poszukiwań tańszej polisy.

Porównuj ceny, czytaj warunki
Aby mieć rozeznanie w ofertach kilku towarzystw ubezpieczeniowych, wiele osób korzysta z coraz bardziej popularnych kalkulatorów polis OC i AC, takich jak www.okurka.pl. Choć głównym kryterium porównawczym pozostaje cały czas cena, przy ubezpieczeniach nieobowiązkowych należy sprawdzać każdorazowo warunki udzielania ochrony ubezpieczeniowej (zakres i wyłączenia odpowiedzialności). Ubezpieczenie obowiązkowe OC jest pod tym względem specyficzne - nie ma konieczności porównywania warunków, ponieważ są wszędzie takie same (gwarantowane mocą ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych).

Dopasuj ubezpieczenie do potrzeb
Duża różnorodność produktów ubezpieczeniowych dostępnych na rynku pozwala na dobór wariantów polis bez konieczności zbytniego drenażu kieszeni. O ile przy wyborze OC nie można sterować zakresem odpowiedzialności firmy ubezpieczeniowej, tak przy ofertach np. AC jest to już norma – warunki, na jakich działa ubezpieczenie w dwóch różnych firmach, mogą być zgoła odmienne. Z tego względu wskazane jest zachowanie ostrożności przy podejmowaniu decyzji. Tylko racjonalna ocena wartości ubezpieczenia może być gwarancją, że dokonany wybór będzie tym właściwym.


UWAGA!!!
Aby korzystać z serwisu www.4Trucks.pl, należy włączyć obsługę JavaScript w przeglądarce.