środa, 19 lutego 2014

Hurtownia opon Heuver inwestuje w ulepszone warunki dostaw

Klienci hurtowni opon Heuver w Polsce mogą już teraz czerpać korzyści z ulepszonych warunków transportu i dostaw.

W ramach nowych warunków o wiele szybciej będzie można osiągnąć granicę dostaw franco, a także o połowę zmniejszono wkład własny. Doskonale wpisuje się to w wizję firmy Heuver, która zakłada wychodzenie naprzeciw potrzebom odbiorców oraz dążenie do stania się hurtownią opon najprzyjaźniejszą dla klientów.

Inwestycja w niższą granicę wydatków
- W Polsce działamy już od roku, między innymi za pośrednictwem naszego własnego przedstawiciela, który jest Krzysztof Załuski. W wyniku naszego rozwoju w tym okresie możemy zaoferować klientom lepsze warunki transportu. W ten sposób chcemy zrobić faktyczną różnicę dla naszych klientów z Polski. Inwestujemy więc w to, co umożliwi jeszcze lepsze wsparcie prowadzenia działalności bez zbędnych obciążeń. Szybkie dostawy usprawniają zarządzanie zasobami, a nowe, niższe koszty sprawiają, że jest to jeszcze bardziej atrakcyjne. W przypadku dostaw franco stosujemy od teraz dwa nowe założenia. Pierwszą możliwością oszczędności jest granica związana z kwotą wydatków na poziomie minimum 3000,- EUR (wcześniej 5000,- EUR). Dostawa franco może zostać również zrealizowana przy zamówieniu co najmniej 12 opon ciężarowych. Wielu klientów międzynarodowych potwierdza, że nasze warunki są atrakcyjne. Teraz dotyczy to również o wiele większej części Europy. Z pewnością również dlatego, że zmniejszamy wkład własny do 75,- EUR - powiedział Bertus Heuver, dyrektor hurtowni opon Heuver.

Zaufanie
Heuver otrzymuje coraz więcej zamówień za pośrednictwem sklepu internetowego. W miarę możliwość są one dostarczane od razu, aby klienci Heuver mogli zapewnić swoim odbiorcom jak najszybsze dostawy.

- W tym właśnie tkwi duża część naszej siły: w sklepie internetowym można cały czas sprawdzać dostępne towary, które można zamawiać codziennie i o każdej porze. Łączymy ze sobą również proces składania zamówień, zarządzanie zasobami i logistykę. Nie chcemy rozczarowywać naszych klientów. Zwłaszcza, jeśli przed złożeniem zamówienia nie mieli oni z nami faktycznego kontaktu. Musimy sprawić, aby klienci mogli w stu procentach liczyć na nasze usługi - powiedział Bertus Heuver.


4trucks.pl / Heuver


UWAGA!!!
Aby korzystać z serwisu www.4Trucks.pl, należy włączyć obsługę JavaScript w przeglądarce.