poniedziałek, 09 grudnia 2013

Przede wszystkim reagować na potrzeby klientów

W czasach niepewności gospodarczej, przedsiębiorcy jeszcze bardziej zwracają uwagę na stosunek ceny do jakości oferowanych im usług.

- W budowaniu silnej pozycji firmy CFM na rynku, ważne jest wsłuchiwanie się w potrzeby klientów, dlatego nasza firma przeprowadza regularne Badania Satysfakcji Klienta - mówi Artur Sulewski, Dyrektor Handlowy LeasePlan Fleet Management.

Przedsiębiorcy, korzystający z wynajmu długoterminowego, zwracają szczególną uwagę na koszty jakie ponoszą na utrzymanie firmowej floty. Kryzys zmusił wszystkich, zarówno leasingodawców jak i leasingobiorców, do optymalizacji kosztów i procesów biznesowych. Mamy do czynienia z rosnącą świadomością Klientów w zakresie podejmowania długofalowych decyzji, które przynoszą korzyści zarówno finansowe - stabilność kosztów, jak i wynikające z kompleksowości oferty. Co to oznacza dla branży flotowej? Poszukiwanie nowych rozwiązań i sięganie po innowacyjne narzędzia, dające wymierne korzyści klientom. Przykładem może być nowoczesny systemy raportowania, jak chociażby uruchomiony przez nas w tym roku FEXT (Fleet Reporting Next Generation), dzięki któremu klient ma stały dostęp do szczegółowych raportów online, bez konieczności instalowania specjalnego oprogramowania. Większą kontrolę nad flotą zapewnia również innowacyjna aplikacja na urządzenia mobilne umożliwiająca kierowcom i serwisantom określenie stanu samochodu przez cały czas trwania umowy najmu. Dzięki Oględzinom fleet manager ma stały dostęp do informacji o sposobie eksploatacji floty, co pozwala uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w postaci kosztów ponadnormatywnych. Obserwujemy, że z roku na rok, przedsiębiorcy oczekują jeszcze większej i jeszcze lepszej kontroli nad flotą, tak by w ostatecznym rozrachunku uniknąć nieprzewidzianych wydatków związanych z parkiem aut służbowych. Leasingobiorca ma prawo oczekiwać, że firma CFM będzie zarządzać i podpowiadać, w jaki sposób redukować koszty floty firmowej Klienta, wypracowując w ten sposób realne oszczędności.

Czynnik ludzki
Kiedy zarządzanie własne odchodzi w przeszłość i jest zastępowane przez wyspecjalizowane usługi firm Car Fleet Management, zmienia się również rola Fleet Managera. Z administratora floty, organizującego cały proces zarządzania, staje się on menadżerem współpracy z firmą CFM. Wcześniej Fleet Manager był odpowiedzialny za wszelkie sprawy administracyjne związane z obsługą floty, jak zakup i sprzedaż samochodów, koordynowanie oraz nadzór współpracy z serwisami czy zarządzanie kartami paliwowymi. W jego kompetencjach leżało również negocjowanie warunków z bardzo dużą liczbą dostawców usług flotowych oraz z firmami ubezpieczeniowymi. Dzięki przejęciu spraw administracyjnych przez leasingodawcę, Fleet Manager kontaktuje się często już tylko z jednym dostawcą. Pozwala mu to skupić się na celach strategicznych np. doskonaleniu polityki flotowej oraz na wprowadzaniu i doskonaleniu procedur w kontaktach zarówno z użytkownikami aut, jak i z partnerem CFM. Od strony dostawcy usług CFM fleet manager jest widziany w roli suprevisora, kontrolera, osoby nadzorującej całą współpracę z firmą CFM. My, ze swojej strony, poza zarządzaniem flotą sensu strice, wspieramy fleet managera w ramach jego obowiązków, np. przy konstruowaniu budżetu. Budowanie partnerskich relacji na linii fleet manager - przedsiębiorstwo CFM jest bardzo ważne i służy interesom obu stron.

Obsługa Klienta
W budowaniu silnej pozycji firmy CFM na rynku, ważne jest wsłuchiwanie się w potrzeby klientów i realizowanie ich oczekiwań. Dlatego LeasePlan przeprowadza regularne Badania Satysfakcji Klienta. Na podstawie wyników tych badań, w których zwykle uczestniczy menedżer floty, mamy podstawy do wprowadzania zmian w ofertach. Tegoroczne badania kolejny raz potwierdziły, że Klienci doceniają przede wszystkim kompetencje dostawcy usług CFM, rzetelność, precyzyjność i przejrzystość przygotowywanych kalkulacji. To narzędzie utwierdza nas w przekonaniu, że nieustanne doskonalenie oferty i inwestowanie zysków w innowacyjne rozwiązania przynosi obopólne korzyści, zwiększając zaufanie klientów do profesjonalnych dostawców usług CFM.

Artur Sulewski, Dyrektor Handlowy LeasePlan Fleet Management


4trucks.pl / LeasePlan Fleet Management


UWAGA!!!
Aby korzystać z serwisu www.4Trucks.pl, należy włączyć obsługę JavaScript w przeglądarce.