piątek, 15 listopada 2013

Główny grzech zapominalskich kierowców

To zdarza się zarówno początkującym kierowcom, jak i tym, którzy spędzili za kółkiem długie lata. Ignorowanie znaków ograniczających prędkość to dla niektórych chleb powszedni. Bywa on bardzo gorzki.

Niedostosowanie prędkości do warunków ruchu odpowiada za 1/3 wypadków drogowych spowodowanych przez kierowców! (Policja 2012 r). Tylko jak sprawdzić, czy dobrana przez nas prędkość jest dostosowana do warunków?

Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka prosta, bo co właściwie trzeba brać pod uwagę? Z pomocą przychodzi jednak Kodeks Drogowy. - Artykuł 19 kodeksu nakłada na kierowcę obowiązek jechania z prędkością, która z jednej strony umożliwi mu panowanie nad pojazdem, a z drugiej będzie uwzględniać warunki w których odbywa się ruch - mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl. - Kierowca powinien wziąć pod uwagę w szczególności rzeźbę terenu stan i widoczność drogi, stan pojazdu i jego obciążenie. Do tego dochodzą jeszcze czynniki takie jak warunki atmosferyczne czy natężenie ruchu - wylicza Florkowska.

Liczby, które chronią portfel
To jednak nie wszystko. Prędkość jaką obiera kierowca nie powinna utrudniać ruchu innym zmotoryzowanym. Tamowanie drogi poprzez niepotrzebne zwalnianie do 5 km/h nie jest więc dobrym pomysłem. Uczestnicy ruchu powinni pamiętać też o zachowaniu odpowiedniej odległości od innych pojazdów, tak aby w razie hamowania nie doszło do zderzenia. Jeśli znaki nie wskazują inaczej to dopuszczalna prędkość pojazdów na obszarze zabudowanym w godzinach między 5 a 23 wynosi 50 km/h, natomiast w godzinach między 23 a 5 jest nieco wyższa i wynosi 60 km/h. Choć nie wszyscy kierowcy o tym pamiętają to prędkość dopuszczalna pojazdu w strefie zamieszkania nie powinna przekraczać 20 km/h. Samochód osobowy na autostradzie może jechać z szybkością maksymalnie 140 km/h, na drodze ekspresowej dwujezdniowej wartość tę ustalono na wysokości 120 km/h. Na drodze ekspresowej jednojezdniowej oraz na drodze dwujezdniowej co najmniej o dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku ruchu pojazd nie powinien osiągać szybkości większej niż 100 km/h. Na pozostałych drogach prędkość dopuszczalna pojazdów wynosi 90 km/h.

Na znaki patrz!
Kierowcy na trasie nie powinni jednak ślepo trzymać się wyżej wymienionych liczb. Dlaczego? Bo przy drogach znajdują się znaki drogowe, które mogą inaczej określić dopuszczalną prędkość. W praktyce najczęściej ją obniżają. Patrzenie na znaki i rozsądne korzystanie z pedału gazu to decyzja, która może uratować zdrowie, życie i nie ukrywajmy - portfel. Im większe przewinienie, tym większa sankcja. Przekroczenie prędkości do 10 km/h oznacza mandat w wysokości 50 zł i jeden punkt karny, ale już np. przekroczenie prędkości o 51 km/h oznaczać może nawet 500 zł kary i 10 punktów karnych.


4trucks.pl / Korkowo.pl


UWAGA!!!
Aby korzystać z serwisu www.4Trucks.pl, należy włączyć obsługę JavaScript w przeglądarce.