piątek, 01 listopada 2013

Mega-ciężarówki na polskich drogach?

Propozycja zwiększenia wymiarów ciężarówek wywołała dyskusję na temat wpływu, jaki mega-ciężarówki mogą wywrzeć na środowisko naturalne oraz inne gałęzie transportu.

Zaniepokojone są zwłaszcza regiony górskie, które są dużo bardziej wrażliwe na długotrwałe zanieczyszczenie środowiska i hałas.

Mimo pewnych pozytywnych aspektów, takich jak np. obniżenie kosztów transportu drogowego, wdrożenie tego rozwiązania drastycznie wpłynie na obniżenie ilości towarów przewożonych koleją. Austriaccy eksperci szacują, że po wprowadzeniu do użytku mega-ciężarówek nawet 50 procent wolumenu transportowanych dóbr może przenieść się z kolei na drogi.

Konieczna będzie również przebudowa infrastruktury drogowej, której koszty w samej Austrii szacowane są na 5 mld euro. Wątpliwy jest również argument wysuwany przez zwolenników mega-trucks, jakoby ich użytkowanie miało poprawić bezpieczeństwo na drogach.

Zdaniem profesora Bogusława Liberadzkiego wprowadzenie megatrucks wywrze wielki wpływ na gospodarki krajów, w których transport dóbr odbywa się głównie koleją. - Zwiększenie wymiarów ciężarówek może mieć katastrofalne skutki dla polskich kolei. Musimy zadbać o to, żeby rozwiązania, które wybierzemy dzisiaj, skutkowały nie tylko transportem szybszym i tańszym, ale przede wszystkim bardziej bezpiecznym dla użytkowników i bardziej przyjaznym środowiska naturalnego - ocenia Liberadzki.


4trucks.pl / rynekinfrastruktury.pl


UWAGA!!!
Aby korzystać z serwisu www.4Trucks.pl, należy włączyć obsługę JavaScript w przeglądarce.