poniedziałek, 14 października 2013

WITD: Dwadzieścia godzin za kółkiem

Inspektorzy WITD w Szczecinie ujawnili kolejny przypadek rażącego przekroczenia czasu prowadzenia pojazdu.

W toku kontroli czeskiego kierowcy okazało się, że z bazy przedsiębiorstwa wyjechał posługując się kartą do tachografu innego kierowcy. Na trasie przejazdu z Czech do Szwecji kierowca zamiennie używał raz swojej karty do tachografu, a raz innego kierowcy. W ten sposób po ponad 20. godzinach jazdy dojechał w okolice Szczecina.

Analiza zapisów na obu kartach oraz danych pobranych z tachografu cyfrowego wykazała ponadto, że czeski kierowca w ostatniej dobie nie odebrał prawidłowego odpoczynku, który wynosi co najmniej 9 godzin. Odpoczywał tylko półtorej godziny. Stwierdzono także przekroczenie czasu prowadzenia pojazdu bez przerwy, o 2 godziny. W tej sytuacji zakazano kierowcy dalszej jazdy do czasu odebrania min. 9 godzin odpoczynku.

Przemęczeni kierowcy stwarzają duże zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a zapytani jak się czują po 20. godzinach nieprzerwanej jazdy, zwykle odpowiadają , że dobrze. Tak było i tym razem, a kierowca tłumaczył swoje zachowanie chęcią dodatkowego zarobku.

Konsekwencją tej kontroli było nałożenie na kierowcę grzywny w postaci mandatów karnych na łączną kwotę 4.500 zł., a odbiorca 24 ton materiałów budowlanych wiezionych do Szwecji musiał poczekać, aż kierowca nabierze sił do dalszej jazdy.

Karta kierowcy, którą nieprawnie posługiwał się kontrolowany kierowca, zgodnie z obowiązującymi przepisami została odesłana do właściwego organu w Czechach, który tę kartę wydał.


4trucks.pl / WITD Szczecin


UWAGA!!!
Aby korzystać z serwisu www.4Trucks.pl, należy włączyć obsługę JavaScript w przeglądarce.