piątek, 11 października 2013

WITD: Auto na pilota

W dniu 8.10.2013 r. podczas prowadzenia nocnych działań kontrolnych na przejściu granicznym w Kudowie-Słonem inspektorzy DWITD Oddział Terenowy w Kłodzku zatrzymali do kontroli kierowaną przez załogę dwuosobową autolawetę z przyczepą.

W toku podjętych czynności kontrolujący zażądali okazania wykresówek obu kierowców. Jak się okazało, wyjęte z tachografu wykresówki, zamiast zapisu jazdy wykonywanej bezpośrednio przed zatrzymaniem zawierały trwający od ponad godziny odpoczynek. Fakt poruszania się pojazdu został potwierdzony przy użyciu systemu wag preselekcyjnych który zanotował przejazdy przedmiotowego pojazdu w czasie kiedy, zgodnie z zapisami na tarczkach, miał on stać. Jeden z kierowców - będący jednocześnie przedsiębiorcą i wykonawcą przewozu - poinformował, że nie zna przyczyn nieprawidłowego działania tachografu. Kontrolujący inspektor dokonał demontażu tachografu i ujawnił nieprawidłowe przyłącza elektryczne w tylnej ścianie urządzenia. W świetle tego kontrolowany kierowca ostatecznie przyznał się do posiadania i używania "wyłącznika" tachografu, które to urządzenie zostało - wraz z tachografem - zabezpieczone na potrzeby postępowania.

Kierowca zapytany o powody "kombinacji" otwarcie przyznał, iż używa zdalnie sterowanego pilotem wyłącznika gdyż zawsze brakuje mu czasu na dojazd do miejsca przeznaczenia, potwierdzając tym samym, iż jazda "na wyłączniku" jest dla niego codziennością.

Jakkolwiek konsekwencje postępowania kontrolowanego kierowcy będą dla niego bardzo surowe (mandaty karne i kara administracyjna ale też postępowanie karne zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3) to grozę budzi fakt, iż tak poważne naruszenia zasad i norm prawnych są dla niektórych "chlebem powszednim". Wysokie kary nakładane w przypadku ujawnienia nieprawidłowości zdają się być wręcz "wliczane" przez niektórych w koszty prowadzenia działalności transportowej. Jedynie liczne i skuteczne kontrole oraz prowadzone na ich podstawie postepowania karne dają nadzieję innym użytkownikom dróg na normalne i bezpieczne korzystanie z nich, bez widma rozjechania przez nieodpowiedzialnego i przemęczonego kierowcę ciężarówki.


4trucks.pl / WITD Wrocław


UWAGA!!!
Aby korzystać z serwisu www.4Trucks.pl, należy włączyć obsługę JavaScript w przeglądarce.